Sjysst boende i Quito,Otavalo,Baños,Cuenca?

Något billigt,trevligt ställe ni skulle vilja rekomendera?

Man kommer inte ihåg namnet på sjysta ställen på rak arm, därför svårt att rekommendera. Men på gringo trailen finns det gott om billiga hotell i de flesta städer. Otavalo behöver du nog inte stanna i, kan du ta på vägen till Banos. I Cuenca finns det ett sjyst hotell med gigantiska rum och ESPN Latin America på västra sidan av plaza de armas. I alla fall för fem år sedan.

Kommer tyvärr inte ihåg några billiga ställen men: Quito: Hotel San Fransisco de Quito ligger bra till i gamla delen av stan. Tror vi pröjsade 24$ 2001. Amazonas Inn i gamla delen tog 20$ vid samma tidpunkt. Det finns billigare (och därmed enklare) ställen i samma område som dom här ligger. Banos: Hostal Plantas y blanco tog 13$ för ett dubbel med dusch o toa 2001

Mer om Sydamerika

Upplevelser

Inför resan

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om Sydamerika