Salar de Uyuni

Befinner mig i Sucre for tillfallet, och undrar over hur det ser ut med Saltsjon. Ar det majligt att aka pa den under denna period? Finns det nagon som kan rekommendera en researrangor som man bor aka med till saltsjon? /Fred

Vi var vid Salar de Uyuni i slutet på februari och då kunde man inte se allt pga regnet, men det vi fick se var helt klart värt pengarna! Vi åkte med Tupiza Tours från Tupiza, de var väldigt bra. Vet dock inga arrangörer i Sucre (om inte Tupiza kanske har något där också). //Maria

Mer om Sydamerika

Upplevelser

Inför resan

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om Sydamerika