Boende i havanna
Någon som har tips på ett bra boende i Havanna. Ska man satsa på hotel, hostel eller casa (boende hos familj?) Tacksam för alla tips.
hej! bodde på hotell i Vedado, givetvis minns jag inte vad det heter just nu, men låg på 250kr/natt. Billigast bo hos familj, blev hotell av ren lathet, fick förslag när vi bokade biljett:) Tips är att ha första natten fixad eller åtminstone kunna uppge ett hotellnamn när de kollar pass på flygplatsen i Havanna, annars blir de griniga
Jag bodde hos två olika familjer i Havanna, en i Vedado och en i Habana vieja. Båda var trevliga och boendet fräscht, läget var dock mycket bättre i Habana Vieja, och där blev det även billigare eftersom jag prutade bättre på slutet av resan. 18 dollar natten betalade jag där, ensam i ett dubbelrum (finns såvitt jag vet inga enkelrum hos familjer). Tyvärr har jag inte adressen kvar! Men det är löjligt lätt att få tag på familjer och alla håller samma standard, sen är kanske en del trevligare än andra men jag trivdes bra överallt jag kom. Så mitt tips är nog slutligen i alla fall att leta upp på internet, finns hur mycket hemsidor som helst, ta det som har bästa läget för dig och som verkar bra, maila och boka och säg att du ska stanna en natt, om du sen vill ha ner priset kan du försöka med det då. Vill du ha ner priset från början så tror jag att det kan vara svårt via internet fast jag vet inte... Ska du inte vara där så länge så kan ju kanske hotell vara ett alternativ..