Surinam
Gjorde på min senaste resa en mellanlandning i Paramaribo, Surinam och vill veta lite mer om landet. Det enda som jag hittade i tidigare diskussioner var att många tyckte det var dyrt, svårt att resa runt osv. Hur ligger det egentligen till? Hur är infrastrukturen, prisläget, osv? Känner mig inte heller så sugen på att läsa facklitteratur om landets historia, så jag hoppas att någon kan vara snäll och berätta lite om det. Såg att det var holländska som pratades, när kom holländarna dit?
Info : luftgrop.com/se/… och en reseberättelse : utsidan.se/ddb/lashorna/index/…
Johanna: Kolla med AlexMcFire här på backpacking, han har varit där har jag för mig!
Språken som används i Suriname är ,Holländska (officiellt), Sranan Tongo (blandspråk med inslag av engelska), engelska (vanligt), Hindustani (variant av Hindu), Mandarin och Javanese. Min vistelse i Surinam kan du läsa under tips&varningar, 060719 Par´bo, Nieuw Nickerie och Albina heter rubrikerna.
Okej. Tack.
Tittade i din profil, tyvärr är Surinamisisk fotboll inget vidare, finns ett par fina planer i Par´bo, men ligan är inte av hög klass...
Haha, nej fotboll av hög klass föredrar jag att titta på i Liverpool =). Däremot är det ganska charmigt att se lokal fotboll, vilket jag försöker göra när jag har möjlighet när jag reser.
Malouda kommer ifrån Franska Guyana, jag behöver väl inte räkna upp dom av Surinamesisk bakgrund som är bra fotbollsspelare?
Jo, dom Franska spelarna tycks komma lite varstans ifrån, iaf mycket från Afrika. Jag kan tänka mig att en del holländare har surinamesisk bakgrund, hörde att Seedrof hade det, men nån annan vet jag faktiskt inte.
Kan inte komma på någon surinames som spelat i Liverpool, däremot har ju t.ex Chelsea haft en hel radda; Bogarde, Gullit, Monkou och JFH. (Lägg därtill Amsterdamfödde Melchiot).
Patrick Kluivert, Edgar Davids, Frank Rijkaard, Seedorf och säkert flera. Förresten säger man nästan aldrig Paramaribo, utan Par´bo är det som gäller ungefär som Örnsköldsvik utan Ö-vik.
Ojdå, ja det var mer än jag visste. =) Säkert fler än många andra visste också.