Stöldrisken i Bolivia? I Sydamerika!?
Hej allihop! Jag har tänkt åka till Bolivia i slutet på februari nästa år och har hört både ris och ros angående folket där (samt resterande länder av sydamerika). Jag skulle vilja försöka få en uppfattning om hur stor stöldrisken är på gatorna, men det kanske är omöjligt. Vissa har ju tur och andra inte. Har Du någon erfarenhet av detta? Tack på förhand! Mvh Malin
Som på de flesta andra ställen ska du antingen ha en väldig otur om du ska råka ut för något, alternativt helt sakna sunt förnuft.
Ladda Google och sök t. ex. på: rånad sydamerika ranad sydamerika rånad bolivia ranad bolivia rån bolivia Mvh Erik
Ja Erik, då får man ju upp en jävligt nyanserad bild av verkligheten. Ja, Malin. Hela "folket", i både Sydamerika och Bolivia, går runt och väntar på första bästa sätt att råna dig på dina pengar och prylar. De har ingenting annat å göra än å göra detta på bästa sätt. Det fullkomligt osar brottslighet över hela kontinenten, och Gud benåde den som skulle komma i kontakt eller nära sig någon i detta "folkslag"... bäst att kedja fast grejjerna i en stor bult runt halsen. Nej Malin, "folket"(?!) i Bolivia och Sydamerika är inga tjuvar. Hur kan ett helt folk tänkas vara tjuvaktigt??? Det finns som i alla andra länder, rötägg. beter du dig som vanligt och inte flaxar runt med dina pengar och ägodelar så ska du nog se att det är lugnt.
Tack för svaren. Jag hade mina aningar om att min dåliga formulering skulle få någon att tro att jag drar alla över en och samma kam. Det var absolut inte menat så. Slarvigt skrivet av mig. Min önskan var att få höra erfarenheter från personer som varit där. Än en gång, tack för svaret!
[quote]Hur kan ett helt folk tänkas vara tjuvaktigt???[/quote] Genom stor fattigdom, avsaknad av ett fungerande rättsväsende, omfattande korruption osv kanske? I princip alla jag känner i Bolivia har blivit utsatt för något, inklusive jag själv. Det finns många områden man ska undvika, framför allt kvällstid och speciellt om du är turist (dock brukar turister tendera att hålla sig inom ett visst område där det oftast är säkert). Gå inte med kameran i handen när du är på stan. Ha pengar och värdesaker i innerfickan och se till så att ingen sticker in en hand i någon ficka där det är trångt med människor (bussar, marknader etc). Sen är jag övertygad om att Bolivia har betydligt lägre rånstatistik än exempelvis Sverige, för det är väl ingen som är så dum att man går och anmäler något till polisen när man blivit utsatt för något? Jag vill absolut inte avråda någon från att besöka Bolivia eller andra sydamerikanska länder pga rån-/stöldrisk, ha uppsikt över dina grejer går det nog bra ska ni se!
[quote] Genom stor fattigdom, avsaknad av ett fungerande rättsväsende, omfattande korruption osv kanske? [/quote] Adam, du menar alltså att man ska tro att ett helt folk är tjuvaktigt pga fattigdom, icke-fungerande rättsväsende och omfattande korruption? Ett helt folk/kontinent ? Kom igen nu Adam. Jag säger inte att det förekommer lika mycket eller mindre brott där som här, men att utgå ifrån att ett helt folk är brottslingar på ett eller annat sätt bara pga att de är fattiga etc. är ett riktigt korkat jämställande, som inte alls stämmer. Jag, liksom många andra av mina vänner har på något sätt blivit utsatta för brott här i Sverige också, men utgår trots det inte från att hela Sveriges/Europas befolkning är brottslingar.
Kanske var lite dumt att citera dig där du skrev helt folk, men tror knappast det var det som trådskaparen syftade på. Tror nog hon undrar stöldrisken generellt sett jämfört med Sverige eller andra turistmål som svenskar ofta besöker? Edit: Alltså, det jag reagerade på var att du gjorde dig lustig över hennes oro "hur stor stöldrisken är på gatorna" och menar på att "rötägg finns det överallt" vilket säkert många tolkar som att risken att bli rånad inte är större i Bolivia eller övriga Sydamerika än i Sverige eller resmål som SOA som är populärt här på forumet. Det är det. Så i dina termer kan man väl säga att det finns fler bolivianska rötägg än thailändska då. Edit2: En kul sak är att jag en gång även har blivit utsatt för brott här i Sverige också. Något "rötägg" blandade ihop mitt och ditt och gick hem med min cykel för sisådär 15 år sedan. Den hittades visserligen på efter några dagar i ghettot men det roliga är ju att något sånt skulle man ju aldrig få för sig i Bolivia. Parkera en cykel på gatan liksom, haha, då får man ju skylla sig själv!
Nej, det jag gjorde mig lustig över, Adam, var frågan över hurvida folket i Sydamerika och Bolivia är tjuvaktiga. Om man inte syftar på något, då ska man heller inte skriva det.. om man inte vill framstå som dum förstås. Jag antog också att hon inte menade det på det sättet hon skrev, men man kan väl få kritisera det ändå. Jag har aldrig hävdat att det skulle vara lika många tjuvar i Bolivia/Sydamerika som i Sverige. Antingen har du missuppfattat, eller får du skaffa nya glasögon. [quote] Jag säger inte att det förekommer lika mycket eller mindre brott där som här, men att utgå ifrån att ett helt folk är brottslingar på ett eller annat sätt bara pga att de är fattiga etc. är ett riktigt korkat jämställande, som inte alls stämmer. Jag, liksom många andra av mina vänner har på något sätt blivit utsatta för brott här i Sverige också, men utgår trots det inte från att hela Sveriges/Europas befolkning är brottslingar [/quote] Vad du gissar dig till att hon menade kan du inte basera som kritik mot det jag skrev - vilket var mot det hon faktiskt skrev. EDIT: Däremot att du bygger vidare på hennes misstag att skriva folket, och i princip stödja en uppfattning om alla fattiga som tjuvaktiga. Det är faktiskt ännu mer korkat.
[quote]Nej, det jag gjorde mig lustig över, Adam, var frågan över hurvida folket i Sydamerika och Bolivia är tjuvaktiga.[/quote] Jaha, den frågan har hon i så fall raderat eftersom den inte finns med i hennes inlägg. Sorry. Ps. Jag är inte korkad. Edit: [quote]Jag har aldrig hävdat att det skulle vara lika många tjuvar i Bolivia/Sydamerika som i Sverige. Antingen har du missuppfattat, eller får du skaffa nya glasögon.[/quote] Jag har aldrig hävdat att du har hävdat det heller, så.
[quote] Jag har tänkt åka till Bolivia i slutet på februari nästa år och har hört både ris och ros angående folket där (samt resterande länder av sydamerika) [/quote] Och om jag fattat det rätt, så brukar det vara folket i länderna som också använder gatorna? Jag förstår faktiskt inte riktigt vad du raljerar om. Det var en dålig formulering av henne själv (som hon själv säger) och det var det jag påpekade i min kritik. Finish. EDIT: "Jag har aldrig hävdat att du har hävdat det heller, så." Nej, men du gissar dig till hur andra tolkar det. Som om andra inte själva kan läsa.
[quote]EDIT: Däremot att du bygger vidare på hennes misstag att skriva folket, och i princip stödja en uppfattning om alla fattiga som tjuvaktiga. Det är faktiskt ännu mer korkat.[/quote] Att bolivianer generellt sett skulle vara mer tjuvaktiga än exempelvis svenskar eller thailändare tror jag absolut på. Har man varit mycket i Bolivia är man nog snarare korkad om man inte tror det....
Det tror jag också Adam. Men nu förekommer inte ordet generellt i Malins inlägg, vilket var det jag reagerade på. och inte heller i det svaret du skrev i ditt första inlägg; [quote] Hur kan ett helt folk tänkas vara tjuvaktigt??? Genom stor fattigdom, avsaknad av ett fungerande rättsväsende, omfattande korruption osv kanske? [/quote]
Just därför jag i mitt andra inlägg skrev, [quote]Kanske var lite dumt att citera dig där du skrev helt folk, men tror knappast det var det som trådskaparen syftade på. Tror nog hon undrar stöldrisken generellt sett jämfört med Sverige eller andra turistmål som svenskar ofta besöker?[/quote] Oftast brukar väl de flesta förstå det utan ordet generellt skrivs ned dock. Ifall typ någon säger att "svenskar är längre och pratar bättre engelska än thailändare" eller "Bolivia är billigare än Sverige", typ. Men då ska vi väl alltid använda ordet generellt så att ingen missförstår. Jaja. Lycka till i Bolivia iaf!
[quote] angående folket där [/quote] Ser du något spår av en relativisering eller en jämförelse (som du själv försöker exemplifiera med) här? Lite lustigt att snacka om saker du plockar från luften, Adam. Och nej, det var inte det trådskaparen syftade på, och det trodde jag inte heller... Men man gör bort sig ganska stort genom att uttrycka sig på det sättet, och det va också därför jag påpekade det. Jag gillade Bolivia starkt och de bolivianer jag träffade var riktigt trevliga och naturen är underbar! Så enjoy!=)
Hej på er! Jag blev medlem på sidan samma kväll som jag skapade den här tråden. Jag skrev frågan väldigt hastigt och i efterhand såg jag min dumma formulering. Jag var dock inte säker på att någon skulle uppmärksamma den, eller ens svara för den delen. Hursomhelst finns det säkerligen människor som inte bara skriver sådant, utan även i hjärtat tycker och tror att ett helt "folk" är mer eller mindre "tjuvaktigt" än något annat "folk". Därför förstår jag att Daniel reagerade. Helt rätt gjort! Om/när jag skapar en ny tråd kommer jag definitivt tänka mer på hur jag formulerar mig, så tack för att du skrev. Än en gång så ber jag om ursäkt. Och tack Adam för att du kunde se bortom mitt misstag. Du förstod vad jag egentligen menade. Tack. :) Sköt om er!