ta sig runt i karibien

Jag har funderingar på att ta mig från dominikanska republiken ner till Venzuela (via övärlden då såklart). Någon som vet om detta funkar? Och är det någon som har erfarenheter av att backpacking i karibien? Är det säkert, finns det många andra bakpackers. etc.

Hej! Jag har ingen erfarenhet av detta men läste den här artikeln backpacking.se/… Sara

Kul väg du valt och visst funkar den! Åkte runt på en del öar i höstas (mellan St Kitts och Grenada), med hjälp av en blandnig av flyg och båt. Såg knappt en enda backpacker på vägen men däremot massor av härliga lokalbor i en avslappad atmosfär. Att tänka på, är att de flesta länderna vill att man har en utresebiljett, men få kollar och att prisläget är rätt högt.

tack för tipset!!

Mer om Sydamerika

Upplevelser

Inför resan

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om Sydamerika