Sydamerika - resa dit, resa runt

Hur är det att resa runt i sydamerika, vilket är bästa/billigaste sättet att ta sig runt om man vill åka lite överallt. Är det billigast att köpa resa till ett ställe och ta sig runt med lokalflyg/buss eller finns det nån bra paketresa?

Buss är definitivt det bästa och billigaste sättet! Det tar naturligtvis en massa tid (Sydamerika är ENORMT), men du far ju a andra sidan se sa mycket mer än om du aker flyg (vilket dessutom är rätt dyrt i SA)

Om jag skulle va i Sydamerika i 2 månader, vilken rutt skulle va rekommenderad??

Tåget kan faktiskt ofta vara mycket billigare än bussen, till exempel på många sträckor i Argentina. Långt ifrån lika bekvämt kanske, men att ta sig sträckan BsAs-Tucuman kostar från 39 pesos med tåg, och ca 180 pesos för en cama. Dessutom är tåget miljövänligare och där förbindelserna är i alla fall hyfsadde, ofta väldigt trevliga. Man kan röra sig ombord, sitta ner och prata med andra resenärer o.s.v. Nackdelen är dock att i de allra flesta delarna av kontinenten det kan vara problem just med kvalitén på såväl förbindelserna som vagnarna man reser i. Men reser man till exempel mellan Bolivia och Buenos Aires så kan det helt klart vara värt att kolla in det ovan nämnda Tucuman-tåget, som jag hört mycket gott om. Tucuman är inte särskilt långt från den bolivianska gränsen, och avstickaren kan helt klart vara värt det (inte bara ekonomiskt, har man tänkt kolla in Salta och områderna runtomkring så är det i stort sett ingen omväg alls). Så, där tåg finns är det generellt Tåg

Jo, men tåg finns i princip bara i söder, och på väldigt få sträckor. I övrigt är det buss som gäller som enda alternativ om man vill resa landvägen. Men visst, tåg på de sträckor som finns är billigare men obekvämare, det har du rätt i. Simon, jag är för övrigt sjukt imponerad av att du gjort av med bara 5000kr på 4 månader... men jobbar du också? :)

Och resrutt... Två månader är inte så lång tid, jag skulle rekommendera dig att koncentrera dig på ett par länder, beroende på vad du är intresserad av att se/uppleva. Men försök inte hinna med för mycket!

I storre delen av Sydamerika finns inte tag. I de allra flesta fall ar det buss som galler. Angande resrutt sa beror det givet pa tycke och smak. Men Ecuador ar ett bra land att starta i tycker jag, har det mesta och rel enkelt att resa runt, korta avstand.

Jag är nog ganska intresserad av det mesta. Har varit i Argentina så är inte så sugen på att åka dit igen den här gången. Det är väl mest "klassikerna" man vill se första gången. Har iofs inte helt koll på vilka alla "klassiker" är :P Vad gjorde ni för rutt första gången ni va där?

Jo Annika, jag jobbade mot mat och boende ett tag, blev kompis med ett par barägare och dricker gratis i deras barer, och så när jag sa upp mig från mitt jobb hittade jag en familj som tog in mig i sju veckor helt gratis. Fick ett eget rum med en ordentlig säng och då de behandlade mig som en familjemedlem åt jag med dem. Visst, jag diskade/städade/tvättade/lagade mat/handlade precis som de andra, men det var det enda "jobb" jag hade under den tiden, och förutom de dagar de var jag som for och handlade maten på affären så var även maten gratis för mig. ...att familjen dessutom hade två bilar (som de gärna skjutsade mig med) och en pol på bakgården gjorde det inte sämre. Ska man leva billigt så gäller det att man skaffar kompisar lätt och fort. Bo på hostel och betala en hundring om dagen nästan för bara boendet fungerar inte då. P.S. Har dessutom varit "hemlös" en del här, inte sovit så mycket i parker, men en och annan natt på förrådsgolv och i klassrum på spansskolor o.s.v. Jag har dock gjort detta, inte för att jag inte kunnat betala för mitt boende, utan för att jag varit extremt snål. Så länge jag haft någonstans att förvara mina grejer har detta också gott bra, men det är inget som rekommenderas. Jag har blivit rånad ett par gånger, nån gång med fysiskt våld, nån gång under pistolhot, men det var den här resan jag valde att ge mig ut på, inte en turistresa. D.S.

Om man skulle ta sig från usa ner till sydamerika och flyga från något land i centralamerika till colombia eller nåt.. Vad ligger priserna på`?

Fan Simon, du verkar ju helt tokig! på ett kul sätt naturligt vis, gör du research för en överlevdads bok i backpackerns undre värld måntro? Skulle vara kul att läsa mer, och mer specifikt om dina bravader som verkar en smula extra ordinära, för du dagbok, blogg eller dyl nånstans? Lycka till med dina vidare bravader!

Mer om Sydamerika

Upplevelser

Inför resan

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om Sydamerika