Torres del paine

Hej Nu snart skall jag ta mig till södra Chile, eller så långt jag kan komma iaf. Planen var först att ta mig hela vägen ner till Punta arenas och därifrån ta mig uppåt, nu utesluter jag PA pga tidsbrist men Torres del paine vill jag inte missa. Landar i Santiago och kommer först att ta mig till Puerto Montt, såsom jag fattat så går bussarna genom Argentina från Puerto Montt? Det jag undrar mest är om det finns direktbussar från Santiago/Puerto montt alternativt Mendoza (ARG) hela vägen till parken? skulle gärna ta emot tips om området. tacksam för svar Mvh

Jag var i både Mendoza, Bariloche och TdP i höstas. Några direktbussar tror jag inte det finns, det är alldeles för långt för det. Jag har ingen guidebok framför mig men på Google maps är det väldigt ont om vägar söder om Puerto Montt. Carretera Austral går visserligen hela vägen till Villa O'Higgins men därifrån går det bara att vandra över till Argentina, det finns ingen bilväg, och det är fortfarande nästan 100 mil till Puerto Natales. Lättaste sättet att ta sig till Natales är antagligen att korsa gränsen och åka över till Mendoza (om du skippar Montt) eller Bariloche (om du kommer från Montt). Bariloche är en trevlig stad med rikt friluftsliv, vandring på sommaren och skidåkning på vintern. Från Bariloche kan du antingen ta R40 till El Calafate eller åka ut mot kusten, t.ex. Puerto Madryn, och via Rio Gallegos ta dig till Natales (ev måste du åka via El Calafate här också). R40 skall vara vacker men största delen är obelagd grusväg och det tar 2-2,5 dygn att ta sig hela vägen ner till El Calafate. Att åka via kusten (R3) är en längre sträcka men bra vägar och bussarna går dagligen istället för 1-2 ggr/vecka. Jag tror det var totalt runt 30h ombord på buss när jag åkte Bariloche-Madryn-Gallegos-El Calafate och därefter ytterligare 4-5h till Natales. Det går också att flyga till El Calafate eller Rio Gallegos och att ta båt till Natales (jag minns dock inte vad rederiet heter) men det är ganska dyrt och går inte speciellt snabbt. Väl i TdP njöt jag nästan varje sekund. Jag och en kompis valde latmaskvarianten; istället för att hyra tält, sovsäckar och campingkök i Natales och sedan släpa det runt hela parken bokade vi tält och sovsäckar vid varje fjällstation (refugio). Vi åt också i fjällstationernas matsalar och fick med oss matpaket varje morgon. På så sätt klarade vi oss med varsin relativt liten ryggsäck och kunde koncentrera oss på vandringen, istället för på hur tunga våra väskor var. Kanske inte så hardcore men lätt värt de $25 det kostade extra. Viktigast av allt är att ha bra regnkläder och kängor, vädret skiftar flera gånger per dag och underlaget är av mycket skiftande kvalitet. Jag såg folk i allt från lisebergsponcho av tunnplast till dyra goretex-ställ. Tänk också på att det börjar bli vinter i Patagonien, det kommer begränsa dina valmöjligheter drastiskt. Är du säker på att TdP är öppet för vandring så här dags på året?

Mer om Sydamerika

Upplevelser

Inför resan

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om Sydamerika