Resa i oktober, men vart!?

hej :D jag och en kompis funderar på att åka utomlands i oktober och va borta ca en månad. mest för att få komma bort men att samtidigt för att hinna få en känsla för stället, människorna osv. men nu är frågan vart??? är lite sugen på sydamerika men kan inget om vädret osv... någon som har förslag på land, specifikt ställe och kostnader? ha det :D

De karibiska öarna och städerna som ligger vid kusten av karibiska havet är konstant fint väder om man bortser från orkansäsongen, som är ungefär nu, som jag förstått det. Annars är ju deras sommar vår vinter så vid den tiden borde det vara fint väder såvida du inte är uppe bland bergen på de flesta ställena. Men jag har inte kommit dit än så någon mer påläst eller med mer erfarenheter har säkert mer konkret info:)

Mer om Sydamerika

Upplevelser

Inför resan

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om Sydamerika