Tips om häftiga ställen i sydamerika!
Hej! Jag och tre tjej kompisar ska åka till sydamerika i slutet av januari och vara borta ca 3 månader. De länder vi tänkt är Ecuador, peru, bolivia och brasilien. Dock inte helt klara över detta val. Jag undrar om nån kan tipsa på bästa ställen att åka till och vad man inte får missa. Vi är intresserad av lite äventyrs resa med trekking, snorkling och amasonasflod trip och sånt. Nån som har några bra tips??
Iguassufallen, på gränsen mellan Brasilien och Argentina, är riktigt mäktigt. Över 200 olika 'vattenfall' som man kan beskåda ifrån både den brasilianska och den argentinska sidan. Googla på 'foz do iguazu' så kommer ni hitta massor. Ska ni till Peru så tycker jag Inkaleden är ett måste, speciellt om ni gillar trekking. Går man den 'riktiga' leden är det en fyradagarstur.
Cykla "The Death Road" i La Paz, Bolivia. Det var skoj! Snorkling kan ni hitta på många ställen i Sydamerika. Själv snorkla jag under min tur på Galapagos öarna, helt amazing!!! Finns massor med trekking över hela Sydamerika.
Hej! Dum fråga kanske, men hur svårt är det att komma runt i SA/CA utan att kunna spanska? Är väldigt sugen på att åka, men vet hur frustrerande det är när man inte alls förstår språket och inte kan göra sig förstådd! Ha de bra!
10 bra ställen i 3 av de länder du nämner: Brasilien: Ilha Grande (RJ), Pirenópolis (GO), Ilha do Marajó (PA), Jericoacoara (CE) Peru: Macchu Picchu, Cuszcu, Arequipa, Pisac Bolivia: Santa Cruz, Copacabana, La Paz Det finns många fler! Tycker de länder du nämner passar utmärkt för en lyckad resa. Hör av dig om du vill ha tips. C.
Lägg till Venezuela på din lista och åk till Angel Falls. youtube.com/… Har inte en aning om hur man tar sig dit. Men jag ska dit, det är en sak som är säker! :)
Ett av de ballaste ställena i Sydamerika är en riktig doldis. Sannolikt för att det är så pass svårtillgängligt. Stället heter Kaieteur Falls i Guyana. kräver några dagsmarcher för att ses från marken. Annars är det flygvy som gäller. Kolla här: kaieteurpark.gov.gy/