hjälp med 90 dagars visum central amerika!!

är det nagon som har koll pa vad som igentligen händer om man överstiger sina 90 dagar i panama? har akt over till costa rica varje 3:e manad, men funderar nu pa om det ar billigare att betala eventuella böter än att btala en resa. hur stor ar bötern man eventuellt maste betala pa flygplatsen nar man aker hem?ar den baserad pa hur lang tid man overstiger, finns det nagon regel som sager att man inte far komma tillbaka till landet pa en begransad tid? verkar vara omojligt att fa tag pa nagon här som igentligen vet vad som gäller! help!

Intressant fråga, du får gärna posta svaret här i tråden när du får det... Har du verkligen kontaktat de lokala myndigheterna utan att de vet något? Låter märkligt i så fall. Det går ju att få ny stämpel och nya dagar på 30-90 dagar hos de lokala myndigheterna i de flesta länder utan att man behöver lämna landet. Kanske inte i Panama? Du tar ju en viss risk med att "nonchalera" landets lagar när du inte kontaktar de lokala myndigheterna och uppehåller dej i landet olagligt. Det kan bli att du målar in dej i ett hörn för att du lämnar landet med flyg... på flygplatsen kanske tulltjänstemannen ser en möjlighet och fläskar på böterna för att du måste gå på just den flighten och inte har råd att missa flyget och ta reda på fakta. Panama gillar utlänningar, i synnerhet utlänningr med USA-medborgarskap och dollars. Jag tror att det här ska gå att lösa om du bara kontaktar myndigheterna. Ett nytt kalenderår är påbörjat så den generella regeln på att få vistas 6 månader i ett land gäller ju dej för 2010. Lycka till och posta gärna infon du fått i tråden.

Men Emily du borde kunna göra som vi gör i Guatemala? Åk till migrationsverket i Panama och få 90 nya dagar mot en viss summa pengar. Och den stämplen är helt laglig. I Guatemala får man inte böta om man flyger ut ur landet men alla länder är ju olika så klart.. När är det dia 90 dagar går ut? Be Cristaian ringa migrationsvrket och fråga för det ska gå. Puss!

jag gjorde det forra gnagen for jag hade hort talas om det! men dem sa da pa migrationsverket att det inte gar, man mate val ha kontakter eller natt,for manga amerikanare hade tydlgen gjort sa!! ahhhh hatar regler. dem gar ut typ i mitten av februari!

Mer om Sydamerika

Upplevelser

Inför resan

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om Sydamerika