Argentina utan hembiljett?!

Hej Tittar just nu på billiga biljetter till Buenos Aires, men eftersom jag inte vet vart ifrån eller när jag vill åka hem funderar jag på att köpa en enkelbiljett. Någon som har erfarenhet av detta? Går det att komma in i Argentina utan hembiljett och är det i så fall svin dyrt att boka en hembiljett på plats i Sydamerika? Alla tips, erfarenheter, varningar etc välkomnas! Ciao

Hej Frida! Vi var som du fundersamma ang enkelbiljett till Buenos. Men vi kopte anda en billig enkel till Buenos den 2 dec 2009 fran Kapstaden och det gick hur bra som helst:) Det ar tydligen brasilien som ar striktast med dessa regler. du ska nog ha en jakla otur om du blir nekad. lycka till/Ove

gör en i paint.

på riktigt, har räddat mig mer än en gång. glöm inte allt jidder med små bokstäver längst ner.

Mer om Sydamerika

Upplevelser

Inför resan

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om Sydamerika