Budget-tips inför sydamerika i höst!

Hejsan! Är nyligen hemkommen från ecuador där jag spenderat tre månader och blev så förtjust i landet att jag tänker återvända redan i höst, men den här gången vill jag se mer länder. Den enda erfarenheten jag har är alltså från ecuador och vad jag har hört folk berätta om andra länder. Vet att chile och argentina är dyrare medan bolivia är billigare tex.. Men jag skulle gärna ta emot konkreta exempel på vad saker kostar i övriga länder från folk som rest där de senaste åren. Främst hostel i eget rum eller dorm och lunch då det är svårt att skriva ner busspriser då det ofta varierar på kvalité och sträcka etc etc.. Mitt exempel: Ecuador : Hostel: 6 $ /natt förutom i guayaquil (10 $ per natt) Lunch: runt 2.50 $ för en lunch 4l vatten i påse 50 cent en öl 0.75 cent i affär, ca 1.5 dollar i bar Länderna som jag är intresserad av är argentina, chile, bolivia, peru, venezuela och colombia. Jag kommer förmodligen att ha mellan 45-55.000 för 3-4 månader beroende på vad det kommer kosta inklusive flyg, men det är lite komplicerat då jag kanske ska bjuda med en person att resa i en månad heheh.. hursomhelst så är jag mest intreserad av att hitta på gratissaker och leva så enkelt som möjligt, inte massa dyra utflykter.. Jättetacksam för prisexempel från dessa länder! Skriv gärna hur mycket ni gjorde av med i dessa länder per dag eller per vecka också vore intressant :)

kommer inte ihåg exakt vad alla saker kostade, men Colombia är snäppet dyrare än Ecuador, men det går såklart att hitta billigare mat och sånt också. dom flesta hostel jag stannade på kostade mellan 8-10 dollar.

Tack så mycket. Är det ingen mer som har lust att fylla på lite? :)

Peru: Hostel: 8-10 $ /natt Lunch: runt 3.00 $ för en lunch 3l vatten i flaska 0.5$ en öl 0.85$ i affär, ca 2.5 dollar i bar

Jag bor för övrigt i Peru sen 2,5 år tillbaks så säg till om du vill ha fler tips! Jag hjälper gärna till... :)

du oskar, inte för att det kanske har med saken att göra, men jag undrar om den personen du ska bjuda med till att resa vet om det.. jag blev så nyfiken haha:) jag har inte varit uväg än, men jag och en kompis startar i guatemala i slutet på augustí för att plugga lite spanska.kanske bara blir en vecka eller två just i skolan där, sen tänkte vi resa centralamerika ner på ett par veckor och genomcolombia till ecuador. I ecuador tänkte vi också om man skulle plugga en kort sväng,, Vad gjorde du i ecuador? var planerar du att börja i höst?:) /hanna

Okej, Peru är med andra ord ungefär som ecuador då.. :) Haha ja hon vet om det ;) I ecuador pluggade jag spanska och jobbade lite. I höst ska jag börja i ecuador igen, sen blir det åtminstone en månad i colombia och eventuellt peru också :)

Mer om Sydamerika

Upplevelser

Inför resan

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om Sydamerika