Sydamerika om 1 månad - vad planera?

Hej! Jag och en kompis tänkte flyga ner till Sydamerika i början av mars (om ca 1 månad). Vi tänkte vara borta i tre månader och har en budget på ca 50,000 kr där ALLT ska räknas in. Nedanför följer vår reseplan. Vi är väl medvetna om att den kanske inte kan uppfyllas med läs gärna igenom först, det kommer frågor angående detta i slutet av texten: Vi tänkte börja vår resa med att flyga till Buenos Aires för att sedan ta oss upp till Iguazufallen och sedan vidare in till Rio. Härifrån tänkte vi åka västerut genom Paraguay och Bolivia till Peru för att spana in Machu Picchu. Därefter beger vi oss norrut mot Colombia och förhoppningsvis till ön Isla de san Andres. Vi åker tillbaka till Colombias fastland för att ta oss till grannlandet Venezuela. Härifrån flyger vi så småningom till Kuba där vi avslutar vår resa och flyger hem till Sverige. I korta ser den ut såhär, med tidsplanering inom parentes (3 måndader = ca 12 veckor): *Argentina, Buenos Aires och Iguazufallen (2 veckor) *Brasilien, Rio de janeiro (1 vecka) *Paraguay, stanna lite där vi känner för (1 vecka) *Bolivia, stanna lite där vi känner för (1 vecka) *Peru, Machu Picchu (1 vecka) *Colombia, inklusive öar utanför (2 veckor) *Venezuela, stanna lite där vi känner för (1 vecka) *Kuba, Havanna (2 veckor) En vecka sparad om vi vill stanna längre någonstans där vi trivs bra. I veckorna ska alltså resorna mellan dessa ställen också hinnas med. Vi vet också att det kan tyckas vara knappt med tid för att planera, men vi är villiga att ändra resplanen för att komma iväg i början av mars. För er som orkat läsa (uppskattat!) kommer nedan några frågor som vi gärna ser att ni använder er expertis för att besvara. 1. Vad måste fixas? Visum för Kuba och vaccination vet vi redan, något annat att tänka på? 2. Kommer vår budget att täcka alla kostnader med flyg, mat, buss, boende etc? (Vi har 50,000 kr) 3. Fungerar det rent praktiskt att ha såpass få flygturer som vi tänkte ha och enbart ta sig runt med buss resten av vägen? (Vi flyger alltså bara till Argentina, sen mellan Venezuela och Kuba och slutligen från Kuba till Sverige). 4. Har ni rekommendationer angående vår resplan? Kanske borde vi stryka några länder för att få en lugnare resa? (3 månders resa totalt). Fler frågor kommer säkert snart, det här var allt jag kunde komma på för tillfället. Vi uppskattar alla tips och all hjläp vi kan få, även från er som bara kan besvara en av frågorna! /Kasper och Kalle

Hej! Vet ej om Colombia och/eller Venezuela men de andra länderna är inga visum eller något mer att tänka på förutom att du får inte ha frukt över gränsen :D Är flyg till och ifrån Sverige inräknat i era 50 000? Det bör verkligen täcka tycker jag, men allt handlar om hur mycket man vill göra och se och hur man vill bo och resa. Än så länge på min resa har jag kanske snittat 10-12k / månad, men jag ser det jag vill se och gör det jag vill göra och kör endast camabussar när det finns. Men räkna nog lätt med 10 k / månad, bäst är att alltid räkna högt och komma lägre enligt mig :) Ja det kommer funka att åka buss över allt som ni skall såvitt jag vet, jag sitter just nu nere i Ushuaia och tagit mig hit via buss och bil ifrån La Paz i Bolivia. Personligen tycker jag att när ni lägger 1 vecka här och 1 vecka där är stressande. T.ex antar jag att saltöknen är intressant i Bolivia? Då tar Bolivia mer än 1 vecka om ni verkligen inte vill stressa igenom hela och hoppas att alla nattbussar går som de skall och inga förseningar ( vilket är en dröm som sällan funkar :) Personligen tycker jag att ni skall skära ner på flängandet, ni kommer ta fler bussar än ni vill ta på den rutten och den tiden ni har satt. Specielt om ni skall till Bs As, sedan till Rio för att ta er till västra sidan av hela kontinenten. Allt beror verkligen på vad ni vill göra, vad ni vill se och hur mycket pengar som skall gå på resan. Kör västra sidan om få pengar skall gå, har ni så ni tror er klarar er, blås på lite på östra med. Jo en sak till att fundera på kring mycket flängande som eran första tanke är det är resekostnaderna. Jag har nog snittat runt 400kr / resa under de 10 som jag tagit här nere, och då skall jag säga att de i Bolivia kostade under 200, så i östra delen av kontinenten är det mycket dyrare men också mycket skönare att åka enligt mig. Ett A4 till svar och mummel men hoppas de hjälpte lite, men fundera över rutten igen enligt mig. Peace!

Tackar så mycket Mikael, helt okej med en A4 till svar när min trådstart liknade en uppsats! Som sagt, vi överväger starkt att ändra rutten, kanske göra som du säger och helt enkelt strunta i östra sidan. Perfekt svar med visum (och tack för tipset med frukten hehe!). Det stämmer att 50,000 var meningen att täcka alla kostnader, även flygresan från och till Sverige. Den här summan kanske kan pushas upp med 10k till 60,000kr. Men tack för svar! Vi ska verkligen fundera på det här med flängandet. Man vill ju inte bara se allting, utan ha tid att uppleva det också såklart! Återigen tack för svar! Ni andra som sitter och läser tråden får gärna svara också, läs överst för frågor. Även om ni bara kan svara på en fråga eller ge lite tips, svara gärna. All hjälp uppskattas! /Kasper

1. Förutom visum till Kuba och vaccination så är det inte så mycket mer att fixa. Till de övriga länderna får man vid gränsen en stämpel i passet som oftast gäller 90dagar, kostar inget. I Colombia kan det ibland vara 30 dagar. Växla lite dollar innan är bra att ha(särskilt i Venezuela!). Nu är svenska kronan dessutom stark (bra). Ha gärna med 2 st olika betalkort om ena skulle gå sönder eller av någon anledning behöva spärras. 2. Budgeten räcker bra om ni inte svävar ut helt fullständigt :) 3. Buss funkar bra. Men hur har ni tänkt att ta er till San Andrés? San Andrés hör till Colombia men ligger en bra bit utanför Costa Ricas norra kust. Flyg från Colombia tar 2 h (min uppfattning är att det går mycket flyg med tanke på att det är ett populärt resmål). Skulle tro att båt tar för lång tid (och är minst lika kostsamt som flyg) med tanke på er tidspress. Så ni kanske ska räkna med ett flyg till? Troligtvis inga problem att boka på plats. 4. Precis som Mikael säger så är det alldeles för tight med en vecka i ett land så stort som alla länder är i Sydamerika (dessutom med resor inkluderat!). Bara att ta sig från Colombia upp till Caracas i Venezuela tar typ en vecka, alldeles för stort land för att se på en vecka. Åtminstone 3 veckor rekomenderas. Jag skulle även rekomendera 2v i Bolivia och 2v i Peru (som sagt resorna är ofta i flera dygn). Stryk åtminstone Venezuela. Se San Andrés som en bonus om ni får tid över. Då får ni lite mer spelrum :) Trevlig resa! /Jenny

Tack för det bra svaret Jenny! Vi har nu ändrat vår resa. Så här ser den ut i nuläget: Flyg från Sverige till Rio. Stanna i Brasilien 3 veckor. Flyg till Peru. Stanna i Peru 2-3 veckor. Ta oss med buss norrut till Colombia. Helst vill vi till San Andres, får se om vi kan fixa flyg på plats som Jenny sa. Vi har tre veckor totalt i Colombia. Ta oss till Bogota (Colombia) och flyga till Kuba (Havanna). Där spenderar vi våra sista tre veckor och flyger hem till Sverige sen. Alltså fyra flygresor totalt, ca. 3 veckor i varje land (Brasilien, Peru, Colombia och Kuba). Det känns för oss som en mer rimlig resplan. Vad tycker ni? :)

Ser mer vettigt ut enligt min mening helt klart. Lite mer vettiga tider och tidsplanering. Men har ni 3 veckor i Colombia utan restiden dit eller 3 veckor med restid dit? Det är ju en bit att åka bussar ifrån Peru till Colombia och det är inte så att ni troligen vill blåsa nattbuss på nattbuss heller för då är man seg :) Jenny har säkert något vettigare att säga än mig men det låter mycket mer vettigt, specielt med flyget ifrån Brasilien till Peru, det är mycket tid bara där ni sparar. Peace

Håller med Mikael, ser betydligt mer vettigt ut! Lycka till med resan!

Hej! Làter som en bra resplan tycker jag! Kommer ni till Lima? Om ni gör det sà hör av er, jag bor hÄr sà kan visa er runt och om ni gillar att surfa sà har vi boards och en snubbe som ger billiga lektioner! :) Här Är min mejl, vore trevligtatt fà prata lite svenska som omväxling! angelica.palmqvist@gmail.com Ha det sà bra!

Vilken fantastisk tråd om backpacking i Sydamerika! Ang. Jennys tips om att ha med sig två betalkort så är jag helt med på det tänket. Jag har till och med backat upp mig själv med tre kort, två norska coch ett svenskt. Men frågan till någon lite mer erfaren backpackare är hur mycket stålar jag ska ha på korten? Ska jag låta min pappa flytta över mina sparpengar till något av korten, eller ska jag själv ha med mig bankdosan? Tänk om dosan i så fall kommer bort? Vad är era tips? Jag är extremt paranoid och tror att jag kommer bli rånad minst hundra gånger/i varje gathörn.

För att lugna dig kan jag meddela att även om man blir av med allting, både pass och kort/korten så går det att lösa på plats. Din pappa kan överför pengar till Western Union bank och där kan du hämta ut dina pengar, efter att du först fixat ett temporärt pass på närmsta ambassad. Men försök att alltid ha någon stor dollarseden gömd i ngn ficka så du har cash att klara dig några dagar. Har hänt mig flera ggr så jag e proffs på att bli rånad :)) Men ska sägas att många många gör långa sydamerikaresor utan att adrig bli rånad. Ang din fråga så brukar jag aldrig ha mer än 10 000kr. Jag har bett min mamma föra över ngn gång i månaden, men det där är helt upp till dig vad du känner för. Många har med sig bankdosan. Jag fick en gång mitt kort kopierat och vipps försvann 10 000 kr från kontot(hade precis fört över pengar), men det var lyckligtvis inga problem att få tillbaka de pengarna av min bank. Så allt går att lösa, även när man har mycket otur :)

Tack så mycket Jenny! Känns bra att få hjälp av ngn som varit med innan. Jag ska meddela detta även till min mamma, så hon kan sluta knapra valium ;)

Tänkte vara en vecka i Buenos Aires från 18 mars och sen dra till Cordoba.. Ngn som har tips om hostel i BA och som kanske också reser dit och vill ha lite sällskap?

tycker budgeten ser en aning snål ut, brasilien är väldigt dyrt!! kom hem från brasilien 5 dagar sedan och de var dyrare än sverige! så hade ja vart du hade jag lagt mer tid i dem billigare länderna. Ingen aning hur priserna ser ut där iof men vad jag hört ä'r det billigt! Men i Brasilien kan jag verkligen rekommondera : Rio, och en badort utanför Natal som heter Praia de Pipa helt underbart där, och man kan simma med delifiner vilket jag gjorde :)Var i Brasilien i 5 veckor! Men ett tips är hursomhelst att skippa totalt Sao Paulo och Recife, det är inget vidare där.. Och skaffa flygpass innan du åker till Brasilien, då kan man få flera flygresor i ett paketpris! De går ej att fixa flygpasset när du är inne i landet, vilket vi surt fick erfara..

Mer om Sydamerika

Upplevelser

Inför resan

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om Sydamerika