Salvador eller Peru?

Hvis jeg må velge mellom en uke i Peru og en uke i Salvador, Brasil. Hva ville dere valgt? Jeg skal også innom Florianopolis og Rio de Janeiro.

Gillar du rollen som en turist som alltid blir utnyttjad av det otrevliga folket i landet, skulle jag valt Peru. I andra fall hade jag valt Salvador alla dagar i veckan. Ajuste maten i Peru ar samst :P Vi har varit nu i Peru, Ecuador, Bolivia och Argentina. Peru och Bolivia hade dalig(jattedalig enligt mig som varit runt lite overallt) mat medans Ecuadors mat var riktigt god! Argentina ar overlagset bast men lite dyrare! Lycka till!

Tusen takk for svar, Andreas! Det ble Peru pga. at det ble billigere enn å dra til Salvador, dessverre. Får håpe at det ikke blir så verst allikevel! :)

Aldrig varit i Peru, men Salvador som är en gammal afrikansk koloni står för skönt folk, en grym carnaval o råsnygga brudar ;)

Andreas Karlsson har uppenbarligen ingen koll, Perus kök är ett av de mest uppskattade och varierande i världen. Att han personligen tycker att maten är äcklig har troligen mer att göra med att han hamnade i turistfällorna/otur. Själv tycker jag att maten i både Peru och Bolivia är mycket godare än Ecuadors mat, men det betyder inte att maten där är äcklig utan att folk har olika smak.

Jag skulle valt Peru därför att det finns mycket mer intressant att se där. Tex. Cusco, Macchu Piccu, Titicaca sjön på 3800m. otroligt varierande och vacker natur : höga dramatiska bergspass i Anderna, Amazonasliknande flodland i öster, altiplanon (högplatån) på 4300 m, helt otroligt varierande landskap med även ökenområden, stillahavskust. Ett av dom bästa länder jag rest i. MVH Olav Andersen (Norrman som bor i Sverige)

En vecka i Peru

Tusen takk for svar alla i hop! Det ble som sagt Peru. Jeg satser på at det blir kanon! :)

Hej! Du kommer älska Peru!! Jag reste i syd och centralamerika under ett halvår, två av dom månaderna spenderade jag i Peru. Fantastiskt land! Som redan nämts, hamnar man i turistfällor, vilket man kan göra överallt, är det ju inte så kul. Men det lär man sig också mycket av! Det finns väldigt mycket att se och jag fick alla möjliga problem under min tid där men fick så mycket hjälp av alla goa människor! Så njut njut njut av underbara Peru :)

Mer om Sydamerika

Upplevelser

Inför resan

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om Sydamerika