Ensam i chile?
Jag och en kompis har tänkt åka till Chile och Argentina över jul, och stanna en månad. Men jag e sugen på att åka före henne, typ två eller tre veckor innan henne. Känns så lite att bara vara borta en månad. Nu undrar jag om det är nån som rest ensam i Chile? Nån har ju gjort det, så hur är det? Jag kommer att läsa en nybörjar kurs i spanska under hösten och det är all spanska som jag kan då, klarar jag mig med det? Är det lätt att ta sig runt i Chile? Kommer att landa i santiago, tips på vart man ska åka sen? Norrut eller söderut? Alla tips om både Chile och Argentina är välkommna!
Hej det kommer inte att bli nagra problem for dej...forhoppningsvis att ersa runt sjalv i Chile. Chile ar ett valdigt utvecklat land med mycket turister sa du kommer att traffa manga nya vanner. Bo pa backpackersstallen bara sa trafafr du dem dar... Super att du laser lite spanska da kommer du att latt kunan ta dej fram bra med den. Det ar valdigt latt att resa runt eller folja med pa turer som de har. Tex den norra turen som ar kanske pa tva veckor eller tvartom. Allt loser sej dar... Lycka till!
Tack för ditt svar! Har väl bestämt mig för att dra tidigare, och sen möta upp min polare. Är bara det att jag e lite nervös att jag ska virra bort mig helt och hållet när jag är där. Har absolut ingen koll på nåt någonsin, och det är lite små jobbigt. Men det mesta brukar ju som sagt lösa sig. Men nån gång måste väl även jag växa upp.. ha det bäst!
Det kommer att gå finfint! Bra att du läser lite spanska - chilenarna är, precis som andra sydamerikaner, inte särskilt bra på engelska. Den chilenska spanskan är väldigt speciell och bland de svåraste i Sydamerika, de använder väldigt mycket slang, klipper av orden och pratar jättefort. Men man vänjer sig och de är väldigt måna om att kunna kommunicera om man visar att man försöker. Från Santiago kan du åka antingen norrut eller söderut, det beror lite på vad du är sugen på. Vill du ha bad, öken och södra halvklotets stjärnklaraste himmel är det norrut som gäller och vill du ha fjordar, glaciärer och otroligt vacker miljö är det söderut som gäller.
Annika längst ned, jag har läst samma kurs som dig i Chile. När var du där? Vi var inte många från Sverige, kul att se att någon annan också älskar den smutsiga staden S.
Katarina - vad roligt! Jag läste kursen mars-juli 2002, sen stannade jag kvar i Chile ett halvår till efteråt. När läste du kursen?
Har ar en till som alskar den stan, bodde och jobbade dar i nio manader for nagra ar sedan. :-) Annica G, du kommer klara dig fint, chilenarna ar verkligen jattetrevliga!!
Jag läste den augusti-december 2003, och jag stannade också kvar ett tag efteråt. Bodde i Brasil och hade roligt, hoppas kunna åka dit i oktober nästa höst. Så man slipper den svenska vintern. Det skulle vara skönt.
Och jag laser den nu =) Eller kursen borjar pa mandag! Kom till santiago imorse! Verkar bara valdigt bra an sa lange!