Buss från Rio till Salvador?? + boende i Salvador

Vi håller på och planerar våran sydamerika resa till nästa vinter. Nu undrar vi två saker 1. Hur lång tid tar det att åka med buss från Rio de Janeiro till Salvador samt hur mkt det kan kosta. Är det värt det eller ska man ta flyg och vad kostar det i så fall? 2. Hur mkt kostar boende under karnevalen i Salvador?? Några tips vart man kan bo? Vore super om någon kunde hjälpa oss! /Saara + Nadja

Har ingen aning om vad flyg eller boende under karnevalen kostar men att aka buss tog for oss strax under 30 timmar och kostade 500 kr. mvh - Henrik

Vi flög med GOL för en dryg vecka sedan. Det kostade 260 Reais vilket i runda slängar är 750 kronor. Karnevalen missade vi men boende sägs vara 3-4 ggr så dyrt under den. Linus

Hej! Att boendet blir kring 4 ggr dyrare stammer verkligen! Och du maste vara ute i valdigt god tid for att kunna fa boende pa de vanliga hostels/pousadas under karnevalstid om det ar sa ni har tankt att bo. Det gar ju att hitta annat boende ocksa, privata boenden men... da bor ni tala portugisiska. Om ni ska vara dar under karnevalen vet jag inte om jag skulle rekommendera att bo pa Pelourinho, dar de flesta turister valjer att bo. Visst det ar enormt vackert och mysigt och sa centralt det gar att bli men det ar aven dar som karnevalen till stor del ar. Med andra ord det ar LIVAT och stokigt och ranrisken for uppenbara turister enorm. (uppenbara turister i o m att ni da skulle synas bo pa pousada dar..) Overhuvudtaget sa ar karnevalen ratt farlig for tjejer. Nar jag var dar sa fick jag verkligen sla av folk som tog tag i mig runt midjan och forsokte dra bort mig i folkmassan. Ar sa mkt folk! Forsok vara i sallskap med killar som ni kanner sa gar det bra. Salvador ar verkligen min favoritstad!! Langtar verkligen tillbaka dit!! Jag haller pa att forbereda infor att aka dit i slutet av aret jag med!! Enjoy!! och undrar ni ngt sa ar det bara att fraga. =)

Mer om Sydamerika

Upplevelser

Inför resan

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om Sydamerika