iquitos

Hej Har letat runt lite på forumet om vägar in och ut till/från iquitos, dock utan att hitta vad jag sökte. Till vilka orter finns det förbindelser, både båt och flyg? Kommer komma söder ifrån så det vore skönt om det fanns någon utväg som leder mot norr. Tack på förhand!

Väljer du flyget får du dessvärre ta dig till LIMA. Åtminstone ha en connection flight där. Jag flög själv Arequipa-Iquitos via Lima. Lan Peru och Aerocondor är två bolag som flyger

Så den enda connectionen med flyg till Iquitos går via Lima? Trist att behöva åka "bakåt" om man ska upp mot Equador/Colombia. Har du nån koll på hur båtförbindelserna går?

Från Iquitos kan du ta båt till Leticia i Colombia och därifrån ta flyget till till exempel Bogotá.

Mer om Sydamerika

Upplevelser

Inför resan

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om Sydamerika