Sol och bad utanför Sao paolo

Är det någon som har förslag på bra sol och bad utanför Sao paolo (ej så långt bort som Ilha Grande) dit man ej behöver flyga eller ägna alltför många timmar på en buss samt som är barnvänligt?? Rock on!

Hej! Jag har inte någon erfarenhet av att bada här - har bara varit nere till Santos över en dag när det var dåligt väder. Men det jag har blivit tipsad om från de på jobbet här i Sao Bernardo där jag även bor är Santos och Ubatuba, men det senare är ju en bit bort. Hör gärna av dig om du hittar något bra - ska vara här i nästan ett år till. /Rickard

ja det är nog Santos som gäller. det är okej men inte mer. Barnvänligt nja inte direkt men det kommer inte vara några problem för dig.

Detta vár inte en förfrågan för min del, utan åt ett anant sällskap.. med en 2-åring..

Teija// São Paulo-borna åker i första hand till Guarujá, som endast ligger drygt 1½ timme bort med buss vill jag minnas. Var själv där i december 2004 och fick tyvärr intrycket förstört pga uselt väder. Det är en ganska stor badort dock med flera stora stränder och gott om barnfamiljer.

Mer om Sydamerika

Upplevelser

Inför resan

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om Sydamerika