Malariafrågor

Var idag och inledde min vaccinering. Kommer hamna på ca 2000 trots studentrabatt, jisses. Mer än vad jag väntat mig:) Det här med malaria. Går det köpa tabletter där nere som är billigare? Och myggnät och myggstift, det borde de ha där nere också? Jag ska vara iväg i 7 1/2 månad. Kommer inte spendera jättemycket tid i Amazonas, någon vecka kanske. Eller mer. Svårt att förutse om man kommer trivas där:) Btw. TBC har de flesta tagit som ska vara/varit iväg så länge? Ändring: Jag förstår att de klart säljer myggnät och myggstickor, min fråga kan formuleras om till om det är vettiga grejer som funkar.

Mer om Sydamerika

Upplevelser

Inför resan

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om Sydamerika