Santiago eller Valparaiso?

Hej! Jag har en lång mellanlandning i Santiago den 12 oktober. Landar cirka sex på morgonen, och planet går seadn klockan 23. Jag hade tänkt åka till Santiago och strosa runt (tips på stadsdelar och saker att se mottages), men blev sugen på att kanske åka till Valparaiso istället. Någon som har varit till något av ställena och kan rekommenderadet? Hur lång tid tar det från flygplatsen til Valparaiso, hur mycket kostar det ungefär? Läste någonstans att man måste var i väldigt god tid i Sydamerika när man ska checka in... Stämmer det? /M

Mer om Sydamerika

Upplevelser

Inför resan

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om Sydamerika