Boende Rio Karnevalen!?

Hej, Jag och en vän kommer befinna oss i Rio under karnevalen. Vi har förstått att boende kan vara svårt att hitta och även dyrt. Vår fråga är om någon här skulle vara intresserad av att hyra lägenhet tillsammans med oss, eller söker rumskompisar eller helt enkelt bara vet vart vi ska vända oss? Vi har alltså inte fixat boende ännu... Hör av er!

Hallå.... Jag ska resa till Rio i början av feb...jag har en kompis som är i argentina men håller på att kolla upp boende i Rio nu..har ni hittat något?? Vi är 27år från VBG och Borås...Hör av er Elin elinerika82@gmail.com

Mailade dig precis. Vore kanon att dela boende mer er. Vi letar för fullt!

Nu har vi hittat lägenhet för 900 euro, 6 nätter. Nån mer/annan som vill dela boende under karnevalen så hör av er! Det börjar bli dags att boka nu.... Helen

hejhej! vi är tre svenska tjejer som håller på att kolla boende också! hur stor är lägenheten? :) Andréa

Vi ska kolla om det får plats fem, fyra ska iaf inte vara några problem. Hör av mig när jag har närmare besked. Fått svar fr en annan lägenhet också som tog 4 så hör om 5 skulle vara ok. Den var dock dyrare. Helen

Hejsan! Om någon har hoppat av så kan jag säga att även jag och två till är intresserade av att dela något slags boende i rio.. Det är jag, Stina o vår norska vän ingvild =) Helena

Boende är tyvärr redan fixat.

Helena! Jag söker också boende i Rio, från den 8e till den 16e, cirka. Eventuellt är vi fler än jag, men har ni hittat något? annars kan vi kolla ihop? Sandra

Hej! Vi är tre svenska tjejer som också letar boende i Rio under karnevalen. Jätteintresserad av att dela med andra! Hör bara av er, här eller på min mail (wigback@hotmail.com) om ni är intresserade :)

Det verkar vara svårt, i hotell/vandrarhemsväg är detta det billigaste jag hittade just nu för sex nätter i början av feb :trivago.se/rio-de-janiero-78506/hotell/… Annars verkar lägenheter hyfsat bra det också fast betydligt svårare att hitta. Någon som vet exakt hur pass god framförhållning man måste ha? Bör man boka redan nu inför nästa karneval?

I år är karnevalen 5 - 8 mars, men jag befarar att man måste ha mycket godare framförhållning än vad vi har just nu. Ju tidigare desto bättre. Tack för länken!

Hej! Vi är ett par som också är intresserade utav boende under karnevalen. Finns det två platser över i lägenheten måntro?

Hej! Jag är också intresserad av boende under karnevalen. Om någon har plats så hör gärna av er! Svara här eller till eva_dunder@hotmail.com.

Här är två till som är intresserade av boende under karnevalen. Vår plan är att vara där den 3e till den 7e. Så ni andra om letar, vad sägs om att skaffa en lägenhet tillsammans?

Hej! Vi är två killar (20 år) som kommer kommer landa i Rio den andra mars. Vi letar boende från den andra och framåt, kanske en vecka. Vi börjar bli ordentligt oroliga eftersom vi inte hittar något boende på hostel eller liknande. Finns det någon därute som behöver två personer till för att fylla upp en lägenhet eller liknande? Vi är både skötsamma och ställer inte till med problem. Vi vill helst slippa att bo på gatan :(. Svara helst till kasper_kohler@hotmail.com, men du kan också skriva här. Tips uppskattas också då tiden börjar rinna ut! /Kasper

Mer om Sydamerika

Upplevelser

Inför resan

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om Sydamerika