Tidsplanering Iguazufallen
Hej! Håller på och planerar vår sydamerikaresa för fullt och skulle behöva lite hjälp. Har många frågor men först och främst: Vi vill åka från Rio till Buenos Aires via Iguazufallen. Någon som gjort denna rutt och kan säga på ett ungefär vilken tid man behöver? Vi ska hälsa på släktingar till min sambo i Buenos Aires och behöver därför säga till dom när vi kommer dit. Har tänkt ut en hypotetisk tidsplan här nedan, är den rimlig? Vi vill åka den 8 februari på eftermiddagen/kvällen från Rio, komma fram till den brasilianska sidan av Iguazufallen på eftermiddagen därpå (9 februari), vara vid fallen den 10 februari och åka till den argentinska sidan på kvällen. Vara den 11 februari på den argentinska sidan av fallen och sedan på kvällen ta en buss till Buneos Aires och komma fram på eftermiddagen/kvällen den 12 februari. Måste man boka bussar i förväg? Är det långa sträckor att ta sig från exempelvis vattenfallen till bussterminalen?
hej! jag har gjort i stort sett exakt samma resrutt förutom att vi skippade den brasilianska sidan av fallen. den argentinska sidan kräver i stort sett en hel dag om du ska se allt, men får du en buss som avgår sent så ska det nog inte vara några problem. det är inte speciellt långt mellan fallen och bussterminalen. kommer inte ihåg exakt nu, men kanske ca 30 min med buss eller liknande. vi hade bokat buss i förväg från Puerto Iguazu (argentinska sidan) till Buenois Aires och det är nog säkrast om ni vill hinna hitta bästa pris och vara säkra på att komma iväg samma kväll. är många företag som avgår därifrån mot Buenos Aires. exempelvis kan ni ju boka när ni anländer till bussterminalen dagen innan från brasilianska sidan. sammanfattningsvis tror jag att din tidsplan fungerar :)
Grymt, tack! Ska bli himla kul!
Om ni får ont om tid skulle jag lätt prioritera den argentinska sidan :)
precis, den Argentinska sidan r mycket finare än brasiliens:) och ni verkar ha planerat med ganska god marginal. vad är det, 1 dag på varje sida av fallen? det hinner ni verkligen. lycka till.
Från den Brasilianska sidan får man en fin panorama vy över fallen men från Argentinska sidan kommer man närmre, vilket jag gillade bättre.