En man, en väska och en tanke.

En man, en väska och en tanke. Uppsalabo som beger sig slutet av September till Sydamerika för att resa runt, tänkte börja min resa i Chile, Valparaiso. Nästa fas i resan blir att åka till Bolivia samt Peru för att gå inka leden. Har absolut ingen aning vad som väntar men det är väl det som är en del av spänningen. Skulle vara kul att träffa upp någon som gör en liknande resa som jag. Hör av Er om ni råkar ha vägarna förbi husknutten.

Du kommer inte ha nagra problem med att hitta andra turister langs gringo-trail.

Mer om Sydamerika

Upplevelser

Inför resan

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om Sydamerika