surf i höst, förslag?
Jag tänkte ta mitt pick och pack och åka iväg och surfa till hösten, september till december. Mitt problem är att jag inte riktigt vet var jag ska åka. Har surfat lite innan men skulle klassa mig som nybörjare. Jag har endast surfat i riktigt kalla vatten så jag är sugen på att testa att surfa utan en fet våtdräkt på mig. Finns det någon som har något tips om vart jag kan åka. Jag kommer att resa ensam så jag vill åka till något ställe som känns ganska säkert.
kika in wannasurf.com :) sjelv aker jag till bali i sommar o noter :) hur stor plonbok har du? iofs om du inte ar so skill att du behover feta vogor behover du inte bry dig om arstider (olika storlek/vindar) med det menar jag inte att jag ar nogot bra glad posk
jag skulle satsa på costa rica, iofs e d regnperiod då men riktigt nice vågor
ecuador funkar ocksa
indo, bästa surfen och billigt är de
har funderat på indo men hur har förstått att det inte är säsong på hösten. Finns det ändå folk där? vill inte åka dit när det inte är en kotte där =)
ar de inte bettre de do en att att sloss om vogorna i juli? :P
Praia do Francês (Alagoas) Brasilien, kanon ställe för surfing. du kan se några bilder på vikingblue.com
Hej! Vill du lära dig spanska samtidigt som du får surflektioner skulle jag kolla in puente.se. De kombinerar spanskastudier med 3 surflektioner i veckan och du får låna brädan hela tiden. På Costa Ricas västkust, perfekt för dig som är nybörjare och vill ha lite tryggt ställe! Annars är El Salvador bra med det är ju lite otryggare för dig som reser själv... /Marre
jag skulle säga Sri lanka. snälla mjuka vågor om du är på rätt strand och dessutom är det högsesång då.
Hossegor, Lacanou frankrike. Pourto och nere i sagres i Portugal :) sen vet jag att de finns en del på spaniens norra... titta wannasurf ;)
Jag surfade i Peru, Mancora. Om det var bra vågor vette tusan då jag var nybörjare men de(de som kunde där) att det var vågor. Dock ett väldigt lite ställe, både fördel och nackdel. Ligger ju väldigt nära Euquador så du kanske kan testa både och.