Var ska jag ta mitt dykcert??

Tja! Jag åker ner till asien i slutet på januari. Ska vara där två veckor innan vi drar vidare till australien och tänkte då passa på att ta dykarcert så man kan dyka i aussie! Vi landar i singapore, men tänkte redan nu boka flyg därifrån till kanske thailand där vi då vill dyka, men cokså festa och se lite. Vi vill inte träffa förmycket 2 veckors turister, vilket känns lätt hänt den tiden i thailand, utan snarare backpackers och undrar därför om ni vet några bra förslag var vi borde boka flyget till? Kanske ko phi phi, ko pagnang eller ko tai är något att hänga i (den något barrade) julgrannen? :)

KOH TAO!!! Men vill ni se de andra oarna,gor det forst,det ar valdigt latt hant att man fastnar pa koh tao namligen:D

Man kan inget annat än älska Koh Tao. Har varit där ett flertal gånger och senast fastnade jag där en månad. Även om inte dykning är något speciellt så är det ett bra nybörjarställe. Kurser startar dagligen och vill du har kursen på svenska så går även det att ordna på de flesta firmorna.

Tank. Backpackers vill undvika "2 veckorsturister" och jag vill undvika backpackers. knasigt.

och jag vill undvika cyklande Lars (:))))))))))) då jag är rädd för att bli överkörd av honom, när Lars vinglar runt, ligger trafiken i Indien i lä. hahahahahaha. det är därför han antagligen inte vill träffa på någon Backpacker. obs! detta är ett skämt, eller???. mvh/jfk/goa.

Hur ska jag kunna veta om du skamtar????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Lars: det var ett skämt (:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) hur går cykel färden????????????????????????????????????snart tillbaka till Sverige???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? mvh/jfk/goa.........................................................................................................................................................

I Sverige!

Sverige vore nog ett väldigt bra land att ta certet ifrån. Men om du vill ta det utomlands så ta det på Bay Island Honduras, det säkraste, bra utbildat och vackraste stället när det gäller dykning. Fast ni åker ju till Asien, så det blir svårt. Då skulle jag satsat på Koh Tao, där tog jag mitt första cert, även om de inte var så jävla säkerhetsinställda.

haha Lars här har du verkligen hittat till rätt sida om du vill undvika backpackers. man skulle kunna tro att namnet vore en ledtråd men... ;)

du ska ta ditt dykcert i sverige. dels för att det är lika roligt att dyka hemma som utomlands.

Om ni är sugna på att dyka på västsidan i Thailand, där den bästa dykningen finns så är ni välkomna att dyka på Surin Islands, som är två av de minst exploaterade öarna i hela Thailand. 1 december slår vi upp portarna för ett helt nytt svenskt dykcenter på ön Koh Phayam i nordvästra Thailand. Välkomna! /Marcus

chennare ja tog mitt dyk cert på phiphi öarna de va hur bra som helst phiphi scuba eller va de hette gult ställe går inte att missa

Mer om att backpacka

Upplevelser

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Upptäck Indokina
Upptäck det genuina Indokina på denna resa som tar dig till fyra varierande länder. Upplev historia, både gammal och nutid, och bevittna det magnifika templet Angkor Wat. Känn av pulsen i städerna och välj dina aktiviteter.
$3139
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om att resa

Äventyrsresor

Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Hong Kong till Peking
Ta in stämningen i Hong Kong, flyt längs Yangtze på en kinesisk flodbåt och upptäck Kinesiska muren med andra som delar din aptit på äventyr. Njut av 18 dagar fyllda med Kinas stora sevärdheter. Detta är en minnesvärd resa!
$1611
Äventyret i Costa Rica
Om du vill njuta av Costa Ricas alla sevärdheter men samtidigt se några gömda skatter, boka den här resan. Landet är en av de mest biologiskt skiftande länderna i världen med alltifrån vulkaner och vilda djur till regnskogar och stränder.
$1444