Mount Everest (Base camp), Pris?!
Tjena! Jag och en polare funderar på trekka upp till Base camp (Mount Everest) men själva flygresan (biljetten) till Nepal är snuskigt dyr (18000kr). Finns det billigare eller andra alternativ? Vad betalade ni som har redan varit där? Ha de bra /Gonz
Kolla om du kan flyga till Delhi eller någon annanstans i Indien. Det borde finnas flyg från Beijing, Shanghai och Chengdu till Kathmandu också (men jag är inte säker).
Hej! Det går att göra det billigare. Flyg till Peking t/r 7500 sek. Flyg Peking-Lhasa 4000 sek t/r, Lhasa- EBC t/r ca. 1500 sekmed jeep. Mvh Daniel
Tackar! Vi hittade två biljetter på strax under 9000kr inkl flygskatt. Dock är det sammanlagt tre mellanladningar, en av dem är i qatar (18h).