Vill åka långt härifrån, ensam med cykeln - men var?

Just nu är jag RIKTIGT sugen på att dra iväg med min cykel någonstans långt härifrån! Men frågan är var. Tänkte planera en resa i januari och ett par månader framåt. Eftersom min budget är långt ifrån stor tänker jag spendera de flesta nätter i tält. Därför ska det helst vara ett relativt varmt ställe! Någon som har tips eller erfarenhet? Funderade på Nya Zeeland ett tag, de har ju sommar under vårt vinterhalvår och helt underbar natur. Det skulle vara helt perfekt om det inte vore för den förbannade allemansrätten som inte existerar där. Det är alltså inte tillåtet att tälta förutom på campingar som kostar en del. Så, frågan är, var ska jag ta vägen om jag ska: cykla och tälta, i ett land som är relativt varmt i jan-feb-mars, och har vacker natur? Skulle bli jätteglad om någon ville dela med sig med lite tips, åsikter och historier!

Sydafrika & Namibia? (fast Namibia kan vara rätt hårt iof - och man måste vara kär i karghet. Inget tropiskt paradis precis.) Chile & Argentina? [quote] Det skulle vara helt perfekt om det inte vore för den förbannade allemansrätten som inte existerar där. Det är alltså inte tillåtet att tälta förutom på campingar som kostar en del. [/quote] Den finns väl bara i Sverige och det är bara vi här i Sverige som bryr oss om den. Det är bara att tuta och köra i stort sett. Folk gör det ju hela tiden. ok - vi delar upp resenärer i 3 kategorier: 1) Charter. 2) Backpackers - tar alltid in på hotell och har ofta inte fattat grejen med att tälta och brukar säga att man inte får osv 3) Overlanders med eget fordon - där ingår tältningen som en naturlig sak i resandet. Folk tälter överallt och hela tiden. Det går alltid bra. Finns det folk i närheten så kan man säga till/fråga om lov, är det folkfritt så är det bara att slå upp tältet. Inga problem! Speciellt komiskt är det när man pratar med overlanders som aldrig backpackat och nämner att de flesta backpackers inte har ngt tält med sig - då brukar de svara typ "Men hur kan man resa då?" eller dyl. Verkligt komiska krockar inom olika resekulturer. Ingen kommer att neka dig sätta upp ett tält i trädgård osv om du inte alltid vill campa i bushen. speciellt inte om du är tjej.

Blir grymt sugen på att åka till NZ nu! Vildcampade i skottland för ca 2 år sen och det hade nog varit underbart om det inte varit för den hemska kylan (var där i mars). Dock blev jag ivägkörd när jag försökte campa på ett naturskyddat område :S Kanske inte så smart men det hade hunnit bli beckmörkt och då ser man inte mycket. Men jag smög runt hörnet o campade på området ändå när surgubben gått... Det som var jobbigt med den resan (som i övrigt var jättehärlig) var då att det blev mörkt vid 5-6 och minus på nätterna. Så det hoppas jag slippa i NZ! Funderar på att åka dit i Januari, cykla i 1-2 månader och sedan jobba i 2-3. Har dock mycket jag måste ta reda på innan jag kommer dit! T.ex: Hur skaffar jag visa och får tillstånd att jobba där, Hur får jag över huvud taget ett jobb (är inte kräsen, fruktplockare eller jobb på vinodling passar mig utmärkt, men hatar att söka jobb) Någon som tips på var jag kan vända mig för att få svar på dessa frågor? Kanske nån bok eller sajt?

Vad kul! NZ är ett klassiskt cykelland och det ligger säkert hundratals buschcampare och sover där just nu. Tråkigt att du blev ivägkörd, det har aldrig hänt mig när jag blivit upptäckt. Men det kan ju som sagt vara svårt att hitta en bra plats när det redan är mörkt. Är du under 30 så kan du ansöka om ett "work Holiday visa" - jag vet dock inte hur man gör - men det vet folk här på sajten, eller så kan du googla. Har du visumet så får du jobb, antar jag. Lycka till!

Kamerun! Där kan du starta i "djungel" när Gabon/Kongo och sluta i "Öken" nån kilometer från Chad. Kan vara en fördel att kunna lite Franska i de flesta delarna, men man kommer långt med en frasbok och sina händer... Lycka till på resan, vart den än bär =)

Ja, varför inte egentligen. Ikonen och superhjältinnan Dervla Murphy en.wikipedia.org/wiki/… vandrade ju igenom Kamerun seekbooks.com.au/isbn/… Inget snack om "men som ensam tjej..." där inte. :-) Fast jag har ändå förståelse om Malin väljer NZ som sin första tur. The ring road ska vara väldigt populärt bland cyklister och andra i Kamerun, Ulrik? Reste du den vägen?

Mer om att backpacka

Upplevelser

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Upptäck Indokina
Upptäck det genuina Indokina på denna resa som tar dig till fyra varierande länder. Upplev historia, både gammal och nutid, och bevittna det magnifika templet Angkor Wat. Känn av pulsen i städerna och välj dina aktiviteter.
$3139
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om att resa

Äventyrsresor

Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Hong Kong till Peking
Ta in stämningen i Hong Kong, flyt längs Yangtze på en kinesisk flodbåt och upptäck Kinesiska muren med andra som delar din aptit på äventyr. Njut av 18 dagar fyllda med Kinas stora sevärdheter. Detta är en minnesvärd resa!
$1611
Äventyret i Costa Rica
Om du vill njuta av Costa Ricas alla sevärdheter men samtidigt se några gömda skatter, boka den här resan. Landet är en av de mest biologiskt skiftande länderna i världen med alltifrån vulkaner och vilda djur till regnskogar och stränder.
$1444