Resetips, indonesien och karibien
Hej vi är en familj med två barn (3år och ett halv år) som håller på att planera resa till indonesien, indien eller karibien. Vi var i Indien med vårat äldsta barn som var 1 och ett halvt år då. Då var vi i Södra Indien och Andamanerna. Vi funderar på att vara 4 månader i Asien eller 2 månader i Karibien, några tips?
Vi hade det jättebra i SOA, alltså måste det vara rätt val ;) Visserligen var vi bara på Bali och Java (i Indonesien, fegade längre österut pga lite högre malariarisk) men det var väldigt lätt att resa med barn där. Jag gillade Malaysia också (mer än Thailand vilket förvånade mig).
Vi har också rest runt i Malaysia men vi fick nog fel bild av det landet. Var det inte super turistiskt på Bali? Vi känner en på Andamanerna så vi kanske åker dit efter SOA. Eller bara Indien? Det är inte alltid lätt att leva* ler*
vi va i indonesien med våran äldsta son när han var två. Det kan jag verkligen rekomendera!! De kan bli lite väl mkt på Bali då dem är helt tokiga i barn och väcker gärna en unge som sover i en vagn för att få gulla lite =). men är betydligt lugnare i övriga landet.
Ja så var det i Indien med, som mest hade vi 13st som stod i kö för att få fota henne. Var i Indonesien var ni då och när?






