Tips på äventyr i Melbourne området
Ska vara bosatt i Melbourne under 2007 så det skulle vara toppen att få lite tips på vad man kan hitta på för äventyr medan man är där. Är det något ni kan tipsa på som man bara inte får missa att göra när man är i Australien?
Melbourne! -du får inte missa Great Ocean Road (jätte vackert) Melb mot Perth, vackraste delen av Australien tycker jag. -Gibbsland national park -St Kilda, mysig rock n'roll del av staden, här finns mysiga pubar och små klubbar med sköna människor (perfekt del av staden att bo på också) -allt som staden har att erbjuda får man inte missa! Marknader, second-hand affärer på Brunnswick St, South of Melb, City. Missa gärna östkusten, väldigt tråkig med en massa fulla party engelsmän, åk hellre då västkusten eller via Alice Springs, mycket finare och trevligare människor, tycker jag själv. Fast det finns några ställen som jag älskade, Fraser Island, Magnetic Island och Noosa på östkusten och dem är väldigt härligt speciella! Lite svårt det där att välja! Ha så kul! Avundsjuk nu!
tasmanien har lite av den häftigaste naturen men sikta dit på sommaren! men ta med en fet sovsäck ifalll du sover i tält..! Finns nån stor fantastisk nationalpark i närheten av melbourne med bra vandring klättring, den brann en del förra året så vet inte hur det är nu,.- Tips för melborne; riktigt mycket erbjudan om gratis öl el betala 40 spänn dricksåmycket du vill, även gratis mat om du gåt till hare krishna och en fin vegetarisk restaurang i st kilda(betala efter egen förmåga=) ) ja slösa inte bort för mycket tid på öst.. vackarste delen är sydväst !
Tack för tipsen! Det är roligt att ni skriver om de sakerna jag har tänkt på! Det kommer att bli västkusten mer än östkusten och en resa till Tasmanien är bokad. På Tasmanien kommer det att bli vandring! Mr x skriver att man ska ha en varm sovsäck. Då måste jag ju fråga om hur varm ska vara? Och går det att hyra där eller ska man ta med sig? Har du också några bra tips på var man hittar de den bästa vandringen på Tasmanien?
Hej Kristin! Var i Melbourne förra julen. Jag kan tipsa om Wilsons Promontory NP, ligger öster om Melbourne och är en underbart vacker nationalpark. Tror att det är den som Mr x skrev om tidigare, den brann i början av 2005 men det var ändå jättevackert när jag var där för ganska precis ett år sen, fina stränder och omväxlande vandring. Man måste boka övernattningar i parken i förväg. Sen Great ocean road så klart. Jag åkte med ett lite mindre bolag som var alldeless nystartat, Ridetours (ridetours.com.au), tvådagars utflykt som jag absolut kan rekomendera. I övrigt reste jag längs östkusten och tycker att det finns många fina/härliga ställen; cairns, fraser island, sydney mm. Trevlig resa!