Öronproblem vid snorkling
När vi var på förra semestern fick min sambo strul med öronen. Han fick vatten och tryck i dem en lång tid efter. Kan det undvikas med öronproppar? Eller finns det något annat sätt? Vi vill inte missa snorklingen i februari!
Christin: Behövde din sambo antibiotika eller klingade besvären av utav sig självt? Fick han antibiotika så hade han troligtvis en infektion i mellanörat. Annars lutar det väl åt något problem i hörselgången. Öronproppar lär inte hjälpa. Dessutom kan han ju då inte dyka ner under ytan om han skulle vilja då propparna skulle tryckas in. Mitt förslag är att han införskaffar nässpray som underlättar den naturliga tryckutjämningen. Tala med en läkare och be att han skriver ut örondroppar. Jag har haft mkt. besvär med mina öron men haft god hjälp av de här två läkemedlen.
Nej han fick inte antibiotika men han fick gå till läkaren och rensa öronen. Innan dess var han irriterad över vatten och lock, allmänt obehag. Det kom efter snorkling och gick inte över av sig själv. När menar du att man skall ta nässpray? Innan man snorklar? Och örondroppar som förebyggande? Tack för svar!!
Christin: Ta både spray och örondroppar (terrakortril) efter snorklingen. En ide kan ju också vara att gå till vårdcentralen innan ni åker och spola och rengöra hörselgångenarna.
Hej Finns även en annan genväg för att rensa bihålorna och kunna tryckutjämna lättare. Nämligen läkemedlet Actifed... påstår inte att det är rekomenderat, men det finns och fungerar... säkert förenat med en och annan risk som du bör ta reda på innan du använder det. //Micke
Tack för svar, skall forska vidare!!
Vatten kan komma in och lägga sig bakom trumhinnan. Det känns som om man har ett ordentligt lock för örat. Går bara att få bort om man låter en läkare punktera trumhinnan så att vattnet rinner ut.
hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm, ge upp dykningen, enkel filosofi, och om hon fortsätter??? gå upp till ytan, ta luft och lite till( kanske kan hon insupa intelligens oxå, precis som du) WAKE UP FOR FUCK SAKE, dyk inte på okänd vatten hehehe, kan finnas sådana som jag som biter er i tårnarna. mvh/jfk/goa.
Funck: Om vatten har trängt in innanför trummhinnan är det redan hål och då ska man varken dyka eller snorkla. Är det däremot en infektion i mellanörat, alltså bakom trummhinnan så kan man förhindra att det går hål av sig själv genom att punktera trummhinnan och då ska man naturligtvis inte heller dyka eller snorkla.
Jag kan inte svara på om det kommit in vatten bakomtrum hinnan, men han hade inga problem innan som gjorde att vi tvekade inför att snorkla. Om det varit hål innan så kanske det skulle gjort ont?
Christin: Säkert något problem i hörselgången. Följ mina råd så bör allt fixa sig.