Australien 2006

Hejsan! Jag ska åka till Australien efter nyår och tänker stanna så länge pengarna räcker... Ska börja med att plugga en månad och sen resa runt. Så är det någon annan tjej eller kille som kanske som jag ska resa själv och vill se, uppleva och få ut det mesta av sin resa får ni gärna lägga in en notis... Jag är snart 26 år...

Hej, jag ska resa jorden runt i början av nästa år. Den enda egentliga planen jag har är att göra det motsols och då kan ju australien vara ett bra stopp på vägen. Vad ska du plugga för nåt? Ger det csn-pengar? /Kalle jag är 26 år...

Hej Kalle, inga csn-pengar tyvärr för studier i Australien! Jorden runt låter inte fel, vad har du för budget för en sådan resa? Mvh Emma

Hej! Har tänkt länge på något liknande själv...plugga i Australien är något som lockar...likaså resa runt... /Hanna

Hej Emma! Tänkte nog ungefär 60 tusen och dryga ut det med diverse jobb och inte unna sig så mkt onödigt, det går nog att leva riktigt billigt om man bara vill. Skulle gärna slå någon sorts rekord i bliigt resande, kanske inte jorden runt på 80 kronor men något i den stilen..

Tjena Emma ! Börjar min resa i surfers paradise den 6: feb . Jag tror jag har nån form av resplan men man vet ju hur det brukar sluta! vore grymt med lite tokigt resesällskap

Halloj! Åker till Sydney den 8 feb och ska stanna i landet 11 månader för att jobba och resa. Vore jättekul att träffas i och med att jag oxå åker själv. Bara till att slänga iväg ett mail!!! Ha det gött!

Hej på er! Kommer till Sydney 1 feb....träffar gärna lite roliga människor! Jag håller kollen här inne på backpacking efter er, vi ses! Kram Janna

Glöm inte mej! Jag är i Melbourne den 18e feb! Helt ensam i världen! :) Hör av dig!

Sydney 16 feb :)

Hej Emma!! Later skoj. E sjalv i Sydney just nu sa vill du ha lite sallskap e de bara att sla en pling. Tele 0419404485. Hoppas vi ses. Ha det fint

Emma: Jag funderar ocksa pa att plugga nagon manad och sedan aka runt. Har lite svart att hitta kurser och skolor med korta kurser. Har du nagra tips? Vad/vilken skola ska du sjalv plugga pa? Behovs studerande visum? MVH Marina

Landar i Sydney den 8e feb!Snart kan man rakna dagarna pa tva hander=)

vi landar den 28:e på morgonen sen stannar vi 3 veckor :)

Landar i Melbourne den 16 / 2... Snart börjar det stora äventyret!!!

Status i Sydney?.. Jag landar om ganska precis 2 dygn. Var nånstans är folk då?

Mer om att backpacka

Upplevelser

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Upptäck Indokina
Upptäck det genuina Indokina på denna resa som tar dig till fyra varierande länder. Upplev historia, både gammal och nutid, och bevittna det magnifika templet Angkor Wat. Känn av pulsen i städerna och välj dina aktiviteter.
$3139
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om att resa

Äventyrsresor

Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Hong Kong till Peking
Ta in stämningen i Hong Kong, flyt längs Yangtze på en kinesisk flodbåt och upptäck Kinesiska muren med andra som delar din aptit på äventyr. Njut av 18 dagar fyllda med Kinas stora sevärdheter. Detta är en minnesvärd resa!
$1611
Äventyret i Costa Rica
Om du vill njuta av Costa Ricas alla sevärdheter men samtidigt se några gömda skatter, boka den här resan. Landet är en av de mest biologiskt skiftande länderna i världen med alltifrån vulkaner och vilda djur till regnskogar och stränder.
$1444