thailandresenärer i höst!

hej! undrar om det är några som ska till thailand i höst? tänkte att man skulle kunna mötas upp nånstans , det vore tokigt kul! Admin: tråd flyttad

Tjo Malin! Jag ska dit i september och stannar till december eller längre... vet inte vilka städer som ska betas av än... vart ska du ta dig?

vi tänkte ta bangkok , sen norra thailand o ev över till kambodja pga visumet. sen vidare neråt mot koh panghang o sådär.. blir nog ganska spontant, vi är hyffsat flexibla av oss men det skulle ju va kul att stöta på nåra svenskar där nere :)

"..det skulle ju va kul att stöta på nåra svenskar där nere :)" Jag tror inte du behöver oroa dig allt för mycket. :)

Ar dar i september. Vet inte riktigt var vi ska an, men formodligen ostkusten och Koh Tao och Koh Phagnan. Mojligtvis dar da?

Jag kommer att vara där från första augusti till mitten av november nångång för sedan ge mig ut på andra äventyr i sydostasien hähä (=

Kommer vara i thailand 25/9-18/3. Sambon kommer väll jobba medans jag och dottern chillar =)

Morss morss! Jag tänkte ta mig an Thailand i September och stanna på obestämd tid för att utbilda mig till dykinstruktör på Koh Tao, Väl mött ^^

men vad bra! då kanske du blir vår dykinstruktör när vi tar dykcert :)

tjo! är ensam från och med 1 dec, vore skoj att möta upp några och parta lite! lär vara vid Koh tao och öarna på den sidan! någon som är på måntro? /sandra

hej jag åker dit i oktober kommer nog hålla mig runt puket och neråt tror jag.. skulle vara roligt med sälskap hade själv tänkt ta mitt dykcert kan vara bra med sälskap.. erica

jag och en kompis åker ner i mitten av oktober o blir kvar till mitt av januari :)

Ska åka den 16 oktober och stanna i ca 3 veckor.....kommer förmodligen hålla mig till centrala thailand.....

Centrala Thailand, måste typ vara Bangkok?

Meningarna går isär om vad som är vad och det är ju tur att jag finns här att utbilda er då... Man brukar säga att Nakhon Sawan är porten till norra Thailand, Nakhon Ratchasima till nordöstra Thailand (Isaan), Chonburi till östra, Hua Hin till södra delen och vilken som helst av de provinser som ligger väster om Bangkok kan ta åt sig äran för det väderstrecket om de vill. Ja, det finns alltså lite att röra sig på ;)

Hmm.. Enligt mina beräkningar så lämnar ju det i stort sett Bangkok i mitten av centrala Thailand :)

Mer om att backpacka

Upplevelser

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Upptäck Indokina
Upptäck det genuina Indokina på denna resa som tar dig till fyra varierande länder. Upplev historia, både gammal och nutid, och bevittna det magnifika templet Angkor Wat. Känn av pulsen i städerna och välj dina aktiviteter.
$3139
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om att resa

Äventyrsresor

Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Hong Kong till Peking
Ta in stämningen i Hong Kong, flyt längs Yangtze på en kinesisk flodbåt och upptäck Kinesiska muren med andra som delar din aptit på äventyr. Njut av 18 dagar fyllda med Kinas stora sevärdheter. Detta är en minnesvärd resa!
$1611
Äventyret i Costa Rica
Om du vill njuta av Costa Ricas alla sevärdheter men samtidigt se några gömda skatter, boka den här resan. Landet är en av de mest biologiskt skiftande länderna i världen med alltifrån vulkaner och vilda djur till regnskogar och stränder.
$1444