Kompis till asien jan 08, Indien, Japan, Vietnam?

Hejhej! Jossan heter jag och sitter här och planerar en långresa som ska starta i januari 08. En rätt klassisk backpacking i sydost med avstickare till Japan i en eller två veckor samt Indien i kanske 4-5 vore fantastiskt. Sen även endel andra länder i krokarna vore finfint. Men allra mest söker jag nu en resekompis att starta resan med, eller åka med hela vägen. Jag har inte köpt nån biljett ännu så om du vill kan vi planera hela resan från början till slut tillsamans. 1:a januari är jag fri och ledig att åka :) Ha det!

hej! jag kommer till bankok alldels själv den 16 januari och ska vara i sydostasien i kappt två månader. vill gärna resa run till vietnam, kambodja m.m. känner som du att det hade varit trevligt att ha nån att resa med iaf i början, kanske hela resan. du kan ju höra av dig om det låter intressant. förresten jag= 20 årig tjej från lund. maja_k_w@hotmail.com

Hej Maja! Kul att du är intresserad. Jag har ju som sagt inte bestämt hur jag ska resa så jag vet inte om jag kommer att åka till Bankok, och än mindre när :) Har du planerat hur din resa kommer att se ut efter att du landat i Thailand? Vilka länder och hur länge och så? Ha det fint!

Hej! kommer fara ensam till Indien den 28e dec och sedan fara vidare runt om i asien. vart tänkte du börja?

Hej! Jag är i Norge nu och jobbar ihop pengar till en resa, meningen var att hag skulle åka med mina kompisar nu i höst men dom har dragit sej ur. Är fortfarande jättesugen på att resa till vintern. Din resa låter helt perfekt och jag har ju inte heller köpt biljett eller planerat nåt efterso jag inte riktigt vet hur det blir :) Hör av dej om det låter intressant! Emma

Hejsan Jag är oxå jättesugen på att åka iväg till asien. Hade från början planerat att åka iväg i början av dec men nu har respolaren dragit sig ur pga jobb...tråkigt värre... Så nu letar jag efter någon att åka med. Skulle ju vara kul om man hitta någon att planera hela resan med. Vill gärna åka med nån som är ute efter samma saker, dvs upplevelser, se saker/kulturer, kanske nån öl här o där=)..men framförallt ha kul. Just nu har jag dock inget alls planerat och är helt öppen för förslag=)

Mer om att backpacka

Upplevelser

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Upptäck Indokina
Upptäck det genuina Indokina på denna resa som tar dig till fyra varierande länder. Upplev historia, både gammal och nutid, och bevittna det magnifika templet Angkor Wat. Känn av pulsen i städerna och välj dina aktiviteter.
$3139
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om att resa

Äventyrsresor

Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Hong Kong till Peking
Ta in stämningen i Hong Kong, flyt längs Yangtze på en kinesisk flodbåt och upptäck Kinesiska muren med andra som delar din aptit på äventyr. Njut av 18 dagar fyllda med Kinas stora sevärdheter. Detta är en minnesvärd resa!
$1611
Äventyret i Costa Rica
Om du vill njuta av Costa Ricas alla sevärdheter men samtidigt se några gömda skatter, boka den här resan. Landet är en av de mest biologiskt skiftande länderna i världen med alltifrån vulkaner och vilda djur till regnskogar och stränder.
$1444