Svenskar jobbar hårdare
I många medier idag presenteras att Dagavisen talat med flera norska bemanningsföretag, och därav kommit fram till att arbetsgivare frågar efter svenskar framför norrmän. Det påstås att svenskar har en bättre inställning till jobb, jobbar hårdare (tills de stupar) men även tar servicejobb (kallat skitjobb) som inte norrmännen vill ha... Stämmer detta? :)
Ja, nog är det gott gry i svenska gossar Bland virke och släggor, fartyg och trossar Men visst kan en karl vara glad i buteljen trumpen och trött vid morgonreveljen Och glädjen kan tryta till vardags minsann Men nog är han ännu en hyvens man Trots lite gruff efter helgen. Men visst är det tåga i sveriges söner. Trots hårda kneg och dåliga löner Nog tusan kan han slita för sitt dagliga bröd Även om fanskapet står inför sin död. Visst var det hårt på fabriken ibland Visst hade man dåliga dar Visst var man arg och besviken ibland Men i Sverige hade vi det bra... Nu får vi åka till galna norrmän och jobba för dom som slavar! Den moderne polacken är född!
Givetvis stämmer det. Svenskarna kommer ju hit för att tjäna pengar, inte för att leva ett normalt liv. Mycket cash på kort tid är mantrat och då bor man gärna fem pers i en etta på Grünerløkka och har minst två jobb. Sedan är Norska kids om möjligt än mer bortskämda än vad svenska ungdomar är. Ordet curlingföräldrar får en helt ny, nästan magisk, innebörd här. Detta leder till att de inte tar de sk skitjobben eftersom de helt enkelt inte behöver dem. Deras inställning till detta med service är ju även den något rubbad.