Jobba inom restaurang i Norge
Hej! Jag heter Sara och fyller 20 till vintern. Jag har jobbat inom restaurang ett tag och skulle som kul grej vilja åka till Norge och jobba under en tid inom samma bransch. Jag sitter idag på heltidsjobb och lägenhet i Sverige, så det är förstås lite som måste fixas innan det kan bära av. Men jag tänkte först vända mig till andra ute i Sverige som kanske delar min nyfikenhet av att jobba i grannlandet i väst. En eller fler personer intresserade att dela boende med mig till hösten/vintern kanske? Hör av dig vid intresse! Sara
Tjena Sara! Jag är en 20årig bartender ända nere från skåne som också har funderat lite på att jobba i Norge. "ev. följer en tjejkompis också med." Jag har kikat runder på lite jobb på nätet men funderar på om det inte kanske är lättare att bara sticka dit och söka på plats.. Jag vet inte om du har mer fakta när det gäller hur man lättast får jobb där, men alla tipps är välkommna!
Hellu. Ja har också planer på att dra dit nu i höst någongång. Jag har precis avslutat sommarjobbet å har inget speciellt planerat för hösten så det lutar mot Norge, Oslo isf. Ska på en intervju i slutet av Agusti å det är också inom restaurangbranschen. Ev intesserad av å dela boende om dte gäller i höst, vinter känns lite för sent. Om ni vill, adda Maria013@live, mkt lättare å snacka där.
Hej Sara! Jag heter Anna och är 19 år. Har tänkt att åka till Oslo i höst/vinter. Om du är intresserad av att dela boende, skicka gärna ett mail till anna_josefsson_@hotmail.com Anna