Boende i Rio under karnevalen?!
Hej! Jag och en kompis ska till sydamerika efter nyår och vi är lite sent ute med planering. Jag undrar om det är någon har något tips på boende under karnevalen? Andra tips om södra delarna av brasilien önskas också!
backpacking.se/discussion/… Magnus har flyttat från Copacabana till Vidigal nu. Maila och kolla om det finns några platser kvar. Jag gjorde detta och ska bo där under karnevalen, och eventuellt längre.
Tack! Hör av mig till honom och kollar! :)
Om du vill uppleva " det riktiga Brasilien" så åk norrut längst kusten från Porto Seguro upp till Salvador och stanna till på sköna ställen på vägen. Amazonas är oxå ett måste om man gillar lite äventyr:-)...........söderut är det visserligen fint men du får "mer Brasilien för pengarna" norrut , då södra Brasilien är mer Europeiskt och norra mer exotiskt. Vill även tillägga att Magnus ställe är grymmt!.............. och om du åker norrut istället så finns det en svensk kille som har ett ställe i Salvador (casadoamigobrazil.com) liknande Mangnus.