Centralamerika med start Mexico City
Den 15 september drar jag iväg till Mexico City för att påbörja min tre månaders resa genom Centralamerika. Slutdestination: San José, Costa Rica. Jag är mest intresserad av att ha någon att påbörja resan med, gärna nån som är bra på spanska, men jag om vi kommer bra överens finns inget som hindrar oss från att fortsätta. Mitt huvudfokus är Utila (en av Bay Islands), Honduras där jag ska bo hos min kompis under ca en månad innan jag drar vidare. Jag reser billigt, bor billigt och äter billigt - utan att vara dumsnål. Jag gillar att göra allt, men har en liten förkärlek för häftiga naturupplevelser. Vill du resa med en snart 25 årig tjej, som är nyutexaminerad biolog och värdelös på spanska så hör av dig!
Jag skulle gärna gjort dig sällskap, men jag kommer till Mexiko city tre veckor tidigare än vad du gör. Jag har dessutom bara 8 veckor på mig till San José. Men annars hade vi nog blivit bra ressällskap till varandra. Jag ska också till Utila tror jag, men lär väl hinna åka innan du kommer dit. Trevlig resa önskar jag oss båda =)
Det var synd det! Hade ju varit helt perfekt. jaja, vi kanske stöter på varandra, man vet aldrig...
Den 12 september påbörjar jag 4 veckors spanskstudier i San Pedro de Atitlan, Guatemala, sen drar jag vidare neråt Panama City, därefter vänder jag tillbaka för att flyga hem från Mexico City. Blir borta i ca 3 månader så det kommer att bli en hel del långa hopp för att hinna med, men ska försöka få 1-2 veckor på Bay Islands. Kanske vi ses, oavsett ha en underbar resa, det ska jag ha!