Thailand, Vietnam, Kambodja, Laos, Malaysia. Januari - april 2oo7

Hej hopp alla res-galna människor! Vet att ni är många som ska sticka iväg till Asien i vinter, kanske finns någon där ute mer än jag som åker ensam? Nog för att det kan vara skönt att vara ensam ibland också, det är ju därför många åker, men det vore ändå kul med sällskap lite då och då, lära känna nytt folk och uppleva saker ihop med andra. Så om någon är sugen på att mötas upp, dricka lite Singha eller Chang och babbla, festa eller bara sola/bada, så maila vettja!! =) //Carro

Hej Jennie! Jag kommer att åka in i Kambodja och Vietnam i början av februari är det tänkt! När har du planer på att åka dit? =)

Några fler som är borta januari - april? =) Börjar ni få resfeber än? ;)

Nu bär det av om en vecka! Kul!! Ses borta på andra sidan jorden ;)

Jaa, för min del är det 3 veckor kvar... och det kanske känns mer spännande nu än tidigare. Men jag är ju som jag är så jag kommer nog inte ens hinna bli nervös innan jag sitter där poå planet och börjar inse vad det är jag ger mig in på. :) Du carro, när är det egentligen du tänkt ta dig in i Kambodja? Jag kommer dra mig mot Koh chang någon vecka först och sedan blir det Kambodja i början av februari. Tänkte om man skulle slå sig samman?

Hej Emma!! Jag tänkte åka till Koh Samet efter Fullmoonpartyt på Pha Ngan. Så jag kommer nog att komma till Samet runt den 4-5 februari och måste in i Kambodja senast den 9:e då mitt "visum" går ut. Jag tänkte först åka till Angkor och sen ner till Phnom Phen och Sihanoukville. Därifrån till Phu Qouk (eller hur det nu stavas *S*) och så till Saigon en vända. Så det blir i början av februari för min del oxå! Skulle ju vara kul att ha lite sällskap! Har för mig att det är några fler som ska in samtidigt, men det är alltid käckt att ha någon att dela rum med och babbla med på bussarna! ;) Låter jättebra för min del! =) När flyger du från Sverige? //Carro

Carro: Det låter ju perfa, för det är väl ungefär så jag har tänkt mig jag med. Jag flyger 23e från Landvetter. Tillbringar antagligen några dagar i Bangkok först. Vi får hålla koll på varandra helt enkelt, för som sagt, billigare och roligare blir det ju när man är två!

hej carro! jag landar i bangkok 30 jan jag ska till alla dom delar du ska till plus burma, kommer troligtvis möta en pers(tjej)till. du är väldigt välkommen att hänga på:). häls peterPS: chang är väldigt gott i solnedgången somewhere/anywhere i asien

Tjena Carro. Skaffat visum till vietnam i mars så det blir då. innan det laos skulle jag tro och först thailand. När landar du och vart ska du då? Jag komemr till BK 23/1 och täntke mej ut mot koh tao och sen koh pha ngan på full moon. jag har resfeber så det stänker om det. men det ska blir så skönt att komma bort från detta uggleväder!

Samma här...drar till fullmoon den 3:e februari o sen vidare norrut, förmodligen Koh Chang o sen en kortis in i Kambodja... :)

Mer om att backpacka

Upplevelser

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Upptäck Indokina
Upptäck det genuina Indokina på denna resa som tar dig till fyra varierande länder. Upplev historia, både gammal och nutid, och bevittna det magnifika templet Angkor Wat. Känn av pulsen i städerna och välj dina aktiviteter.
$3139
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om att resa

Äventyrsresor

Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Hong Kong till Peking
Ta in stämningen i Hong Kong, flyt längs Yangtze på en kinesisk flodbåt och upptäck Kinesiska muren med andra som delar din aptit på äventyr. Njut av 18 dagar fyllda med Kinas stora sevärdheter. Detta är en minnesvärd resa!
$1611
Äventyret i Costa Rica
Om du vill njuta av Costa Ricas alla sevärdheter men samtidigt se några gömda skatter, boka den här resan. Landet är en av de mest biologiskt skiftande länderna i världen med alltifrån vulkaner och vilda djur till regnskogar och stränder.
$1444