Vietnam i februari??

Om två veckor lämnar jag och en vän kalla Sverige för härliga Asien. Vi spenderar december i Thailand och januari i Kambodja, men sen åker min kära vän hem - och det vill inte jag! Jag vill jättegärna se Vietnam men har hört rykten om att man inte ska resa som ensam tjej där. Någon som vill göra mig sällskap? Åker gärna in i Vietnam i slutet av januari och har sen hemresa från Bangkok 21 februari. Någon rolig där ute som har liknande planer? =)

Tjenare, Jag är i Thailand under december-januari ungefär och tänkte åka in i Laos och Vietnam i januari typ. Februari tänkte jag mig antingen Vietnam eller Kina. Jag åker hem från Bangkok i mitten av februari, typ 16 feb eller så, men ingen resa beställd än så är rätt flexibel. Vi kanske skulle slå följe en del av vägen, vore som sagt grymt att ha någon att resa med!

Hej Maria! Jag har som plan att sista januari åka från Västra Thailand till östra sidan och vara ett par dagar på Koh Chang och sen se Kambodja och Vietnam fram till runt den 24-25 februari. Dock har jag aldrig varit där förut, så jag börjar nog med Kambodja och sen Vietnam =/

Anders: Hör av dig om du bokar något och är sugen på att göra Vietnam i februari!! Caroline: Ja, när du anländer till Kambodja har jag ju redan avverkat stället, tror jag... Men vi kanske kan mötas upp i Vietnam när du väl kommer dit?!

Självklart! Jag tänkte se Hoi An och Saigon och ev. åka uppåt till Hanoi för att flyga därifrån tillbaka till Bangkok =)

Jag har liknande planer men tänker nog se så mycket jag hinner i Vietnam och förmodligen flyga från Hanoi till Bangkok någon dag innan min hemresa den 21 feb för lite sista minuten shopping =) Men vi kan väl hålla kontakt??

Absolut Maria! Jag vet inte hur länge jag är i Kambodja, eller vilket datum jag kommer dit. Men absolut att vi kan höras! =)

jag kommer resa som ensamtjej i vietnam under februari? varför skulle man inte kunna vara själv där? Vi kanske ses?

Tjenare alla, Mina planer är fortfarande inte spikade, så öppen för förslag är jag definitivt. Något i stil med Kambodja eller Laos (inte bestämt mig - vilket rekommenderar ni?) i början av januari för att sedan åka genom Vietnam i en vecka drygt på vägen till Kina. Åter till Sverige 16 februari. Idéer på vad man ska göra, förslag på tider där man kan träffa skoj folk eller om någon vill slå följe vore skitskoj! Hör av er!

Dina: Jaa, jag vet faktiskt inte, bara hört att det inte är lämpligt, att de går in för att lura ensamma girls - men egentligen vet jag inte... Anders: Jag skippar nog Laos, de jag frågat som varit där säger att Kambodja är mycket bättre, att tempot i Laos är typ lika med noll och att huvudstaden inte är nåt att ha. Kommer ju vara i Kambodja större delen av januari, så absolut kan vi sluta upp en sväng!

Jag börjar också luta mer och mer mot Kambodja faktiskt - blev helt såld efter att ha läst lite mer och sett bilder. Nu tror jag iofs att Laos är fint också, men man måste ju spara något till nästa gång också?! :)

Puffar lite om nagon andra har samma planer! Befinner mig i Thailand nu, Kambodja i jan och fortfarande sugen pa Vietnam i februari.... =)

Tjenare Maria, Mina planer ser nu lite annorlunda ut, så jag drar nog upp från södra Thailand i början av januari. Så i januari tänker jag mig också Kambodja och Vietnam. Skicka iväg ett mail på anders.ivarsson@gmail.com eller lägg till mig på MSN: kallepocket@hotmail.com så kanske vi kan snacka ihop oss lite, vore ju skoj att resa runt lite tillsammans vetja! Kram - Anders

Mer om att backpacka

Upplevelser

Äventyrsresor

Upptäck Iguassu
Få en kick med andra resande som inte är rädda att testa något nytt. Ni startar äventyret i Buenos Aires och sedan fortsätter resan till imponerande Iguassu-fallen därefter flyger ni till Sao Paolo och slutar festen i Rio.
$2649
Upptäck Indokina
Upptäck det genuina Indokina på denna resa som tar dig till fyra varierande länder. Upplev historia, både gammal och nutid, och bevittna det magnifika templet Angkor Wat. Känn av pulsen i städerna och välj dina aktiviteter.
$3139
Southern cross - Lima till Rio
Från Nazcalinjerna i Perus öken till stranden i Ipanema sträcker sig denna 45-dagars resa med stora möjligheter för äventyr. Denna resan erbjuder en mix av aktiviteter men även tid för över för att upptäcka på egen hand.
$5906

Artiklar om att resa

Äventyrsresor

Småvägar och högland i Peru
Upplev Perus högland utanför de vanliga områdena och se fantastiska bergslandskap och avlägsna städer få turister besöker. Res till Cusco genom lokala byar och möt kulturen i Peru. Klättra den legendariska Inkaleden till Machu Picchu.
$1444
Hong Kong till Peking
Ta in stämningen i Hong Kong, flyt längs Yangtze på en kinesisk flodbåt och upptäck Kinesiska muren med andra som delar din aptit på äventyr. Njut av 18 dagar fyllda med Kinas stora sevärdheter. Detta är en minnesvärd resa!
$1611
Äventyret i Costa Rica
Om du vill njuta av Costa Ricas alla sevärdheter men samtidigt se några gömda skatter, boka den här resan. Landet är en av de mest biologiskt skiftande länderna i världen med alltifrån vulkaner och vilda djur till regnskogar och stränder.
$1444