överraska någon med lyxboende en weekend! koh phangan/koh samui/koh tao?

I februari åker jag till koh phangan eller koh tao för att studera lite...kommer att hyra ett enklare hus/bungalow. men någon helg hade jag tänkt ta en semester i semestern och spendera några dagar på en lyxresort/spa(inte för dyrt bara!3500 baht/natt är nog den absolut översta gränsen) jag kommer antingen ta med min syrra dit eller så överraskar jag min "pojkvän"(som redan är där)och bjuder honom på en weekend. nu undrar jag om ni vet något coolt ställe... behöver egentligen inte vara tråkig vrållyx med fina rena ytor och kliniska anläggningar...kan lika gärna vara ett äventyr eller nåt coolt ställe med stört fin utsikt. eller bara en jävligt snyggt inredd "cottage" på FIN strand med fin utsikt...ehh...ja. Någon som har något tips? har kollat runt lite på kohphanganguide samt koh tao guide...men vill gärna veta om någon här har övrigt tips.

Kul att du ska åka ner och plugga, blir även så för mig i mars, fast frågan är hur bra det kommer att gå. Det är tur att det fortfarande är på gymnasienivå i alla fall =) Din fråga har jag tyvär inget svar på, tyckte mest det var kul med en likasinnad. Ha det gott / Kim

Mer om Thailand

Upplevelser

Äventyrsresor

Upptäck Indokina
Upptäck det genuina Indokina på denna resa som tar dig till fyra varierande länder. Upplev historia, både gammal och nutid, och bevittna det magnifika templet Angkor Wat. Känn av pulsen i städerna och välj dina aktiviteter.
$3139
En bit av Thailand
Vill du uppleva norra Thailands kulturskatter men även se de södra öarna? Under 16 dagar hikar du till regionens bergsfolk i norr och får se grönskande kullar. Sedan åker du söderut och får du njuta av stränderna.
$1499
Thailand - gå, cykel och kajak
Detta 14-dagars äventyr tar dig på vandring genom skogar och risodlingar och du får möta både Thailands varierande kultur och natur. Du får kajaka i det turkosa vattnet i Andaman och se koraller och vita sandstränder.
$1749