Mount Everest basläger - vad krävs?
Är rätt sugen på att ta mig upp till Mount Everest basläger i maj månad. Vad krävs egentligen? Är det bara att ta sig till närmsta stad/by och sedan börja vandra? Kostar det nåt? Finns det mat att köpa på vägen och i lägret? Hur långt och hur många höjdmeter är vandringen? Hur många dagar brukar det ta? Många frågor, jag vet. Men är det nån här som har gjort detta eller har lite info att dela med sig av? Tack!
Gjorde det juni 05 Antingen vandrar du från jiri till BC, eller så flyger du för 90 dollar in till lukla. Jiri ligger en vecka från lukla. Det innebäri det stora hela att du sparar in 2 veckor omdu flyger in. Det gjorde jag. Jag valde an annan rutt, så jag vet inte hur långt det tar bc-lukla fram o tebax. Därefter vandrar du längst stigen upp tillbc. Finns lodges och käk hela vägen upp. höjden är 5100 för och 5545 för kalapattar, en närbelägen topp som folk passar på att bestiga. I min dagbok, 5545 meter, kan du läsa en del omtrekken där.
Hej stefan! Och hussein igen! =) Vandrade dit upp i oktober -03, det var ganska kyligt på nätterna men helt okej på dagarna, vilket innebar underställ i sovsäcken och ibland T-shirt när man vandrade. Högst upp på Kala Patthar var det blåsigt och kallt, var tvungen att ha mössa!! Den "normala vägen", den enligt lonelyplanet trekking in nepal, fån lukla-bc (inklusive KP) retur tog 13 dagar. Jag skulle nog ha försökt boka en öppen retur flygbiljett tillbaks till KTM. När du väl är i Khumbu regionen finns där mycket att göra. Andra lerder eller så vill man ta det lite lugnt och så... Jaja lycka till! //kristofer ps. det var det vackraste jag sett högst uppe...
Hade någon av er problem med höjdsjuka? Jag är sugen att göra det här nån gång men jag hade problem på Kilimanjaro (jag kom upp men tappade aptiten redan andra dagen och spydde upp allt jag fick i mig, inklusive vatten, under själva toppbestigningen).
Ingen direkt påverkan pga höjden mer än att luften kändes tunnare och man blev mer andfådd när man rörde sig... =) Har också hört att kili ska vara värre, men det är för man bestiger berget så snabbt på knappt en vecka. På everest trekken, går man upp i 10 dagar med totalt 3 acklimatiserings dagar. Därför blir det lugnare och man vänjer sig vid höjden. Men där fanns såklart dem som blev sjuka och var tvungna att återvända, och det slår på alla, vem som helst, super tränad men även en med dålig kondis kan bli offer för höjden. Ett tips är att använda sig av en bärare, kan vara kul sällskap också på kvällen! Ett tips är att gå långsamt, som en kul grej, tävla och se om ni kan gå långsamt av alla som trekkar, gå först till nästa läger och kom fram sist. Då är man på rätta sidan och har oddsen med sig att klara sig hela vägen upp, målet är ju inte att komma först fram för dagsetappen, utan att faktiskt nå målet!! //kristofer
Skönt att här, då behöver jag inte helt skriva av de planerna i alla fall.
Ja inget behov att stressa,, gick till EBC och tillbaka över Gokyo ree 2002. Jämfört med vandringarna jag gjort i sverige innan så var det rena söndagspromenaden.. Hade med en guide / porter som hjälpte till med att ta en rygga.. Kändes lite obekvämt att inte bära allt själv.. men men Det viktigaste erfarenheten jag fick,, var ta med VARM jacka och byxor, gick där i sep/okt. Utan att stressa så nådde man lätt dagens etappmål. Blev sedan en lång kall väntan innan det var dags att krypa ner i sovsäcken..
Fan va sugen jag blir när jag läser detta...
I juni är jag där, bara fyra månader kvar nu. Tänker terra er som skrivit här i tråden för lite mer info längre fram. ;)
Gör de, väntar på detta :)
Ahh... vill tillbaks!! Så grymt där!!