Hundar i Mongoliet

Har på ett flertal ställen läst att det finns jättemycket farliga hundar i Mongoliet och att man skall akta sig för dem i stort sett överallt. Det vore kul om någon som varit där kan skriva hur det verkligen ligger till.

Var två veckor i Mongoliet i år. Måste säga att de hundar vi träffade på var sympatiska och tämligen ofarliga (och de var inte "överallt"). De vaktar sina hem precis som hundar gör i alla delar av världen, men verkade väl omhändertagna och var därför inte särskilt agressiva mot främmande människor. De mongoliska hundarna behöver du inte vara särskilt rädd för, men generellt sett ska man inte vara allt för sällskaplig med främmande hundar, oavsett vilket land man befinner sig i.

Mer om Asien

Upplevelser

Inför resan

Äventyrsresor

Rundresa i Indien
Upplev det ståtliga templet Taj Mahal och segla längs Ganges till tempelstaden Varanasi. Därefter ta flyget söderut för att leta tigrar i det vilda och njuta av exotiska kryddor. Området Kerala i söder är en riktig pärla.
$2899
Upptäck Indokina
Upptäck det genuina Indokina på denna resa som tar dig till fyra varierande länder. Upplev historia, både gammal och nutid, och bevittna det magnifika templet Angkor Wat. Känn av pulsen i städerna och välj dina aktiviteter.
$3139
Thailand - gå, cykel och kajak
Detta 14-dagars äventyr tar dig på vandring genom skogar och risodlingar och du får möta både Thailands varierande kultur och natur. Du får kajaka i det turkosa vattnet i Andaman och se koraller och vita sandstränder.
$1749

Övrigt inom resor